Vinterland festiviteter hos Kerteminde Bibliotekerne

dato

Kerteminde Bibliotekerne byder velkommen til Vinterland fra den 24. januar til 7. februar. Arrangementet er en del af en større kulturfestival, der foregår i alle ni kommuner på Fyn. Fokus er på kultur, natur og fællesskab – selv i vintermørket.

Bibliotekerne tilbyder hyggelige oplevelser for børn og familier, med events som læsemarathon, hvor tæpper, puder og god læsning danner rammen om fællesskabet. Arrangementet finder sted den 30. januar og 6. februar på henholdsvis Munkebo og Langeskov Bibliotek.

Derudover kan børn og voksne deltage i kreative workshops, hvor man kan pynte sine egne fyrfadsstager. Disse arrangementer løber af stablen den 31. januar og 7. februar på Kerteminde, Langeskov og Munkebo Biblioteker. Deltagelse er gratis, og der kræves ikke tilmelding til fyrfadsworkshoppen.