Spændende aktiviteter i Kerteminde den kommende uge: Fra vejledning til film og mentorordninger

Foto: Kultunaut.
dato

Kerteminde byder på en række begivenheder i den kommende uge, med alt fra teknologivejledning og en Oscar-vindende film, til mentorprogrammer og en bibelstudiekreds. Se, hvad der passer til dine interesser.

I den kommende uge kan du tage del i en bred række aktiviteter i Kerteminde. Her kan du blandt andet deltage i teknologisk vejledning ved Ældre Sagen, se Oscar-vindende film i Kerteminde Kino, blive mentor for unge gennem et værdifuldt kursus eller fordybe dig i Bibelen i Kerteminde Kirkes Kulturhus. Hver begivenhed har noget særligt at tilbyde, så sørg for at deltage i det, der interesserer dig mest.

Datastuens teknologiske vejledning

Hvis du oplever udfordringer med at bruge MitID samt problemer med din computer, tablet eller telefon, så kom forbi Ældre Sagens datastue for at få hjælp. Her kan du få vejledning i at håndtere teknologiske udfordringer i trygge rammer, samt nyde en kop kaffe.

Tidspunkt: Tirsdag 17. marts 2026, kl. 14-16
Sted: Kerteminde Bibliotek, Strandvejen 41, 5300 Kerteminde
Entré: 10 kr. pr. besøg i data-stuen

Filmvisning: 'Hamnet' i Kerteminde Kino

Oplev den rørende film "Hamnet", der byder på kærlighed og tab. Filmen fortæller, hvad der inspirerede Shakespeare til at skrive Hamlet. Med stjerneskuespillere som Paul Mescal og Jessie Buckley, venter en gribende historie.

Tidspunkt: Onsdag 18. marts 2026, kl. 14
Sted: Kerteminde Kino, Langegade 36, 5300 Kerteminde
Entré: 90 kr

Bliv mentor: Mentorkursus i Kerteminde Idrætscenter

Gør en mærkbar forskel i en ung persons liv ved at blive mentor. Deltag i et mentorkursus arrangeret af Landsforeningen Talentspejderne, og få de rette værktøjer til at støtte unge i at opdage deres styrker og muligheder.

Tidspunkt: Torsdag 19. marts 2026, kl. 08.30-15.00
Sted: Kerteminde Idrætscenter, Enggade 19, 5300 Kerteminde
Entré: Fri entré

Studiekreds: Bibelstudie i Kerteminde Kirkes Kulturhus

Deltag i en studiekreds, hvor nogle af Biblens mest vigtige tekster vil blive undersøgt og læst i fællesskab. Arrangementet afsluttes med aftensang i Kerteminde Kirke, der relaterer sig til de studerede tekster.

Tidspunkt: Første møde torsdag 19. marts 2026, kl. 15.30
Sted: Kerteminde Kirkes Kulturhus, Langegade 13, 5300 Kerteminde
Entré: 100 kr. for mødeforplejning



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut