Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
5 timer siden

Johannes Larsen Museet viser unik havkunst i særudstilling

Johannes Larsen Museet deler et indblik i maleren Johannes Larsens arbejde med havet, hvor hans metodiske tilgang til at forstå farver og lys kom til udtryk gennem hans værker.

En særlig fremhævelse er maleriet "Bølgen" fra 1913, der er med på museets aktuelle særudstilling "En dag på stranden. Dansk kunst i vandkanten 1830-1910". Her kan besøgende opleve, hvordan Larsen gengav naturens stemninger ved at dykke direkte ned i havets elementer for at finde inspirationen til sine motiver.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kerteminde Minigolf åbner igen denne weekend

Den populære minigolfbane i Kerteminde inviterer i deres Facebook-opslag alle til en sjov weekendaften. De byder velkommen til nye og gamle besøgende til at prøve kræfter på banen lørdag og søndag fra kl. 11 til 18.

Med weekendens åbning opfordrer Kerteminde Minigolf til små konkurrencer blandt venner og familie — måske med opvasken på spil som præmie.

Lokalt nyt
20 timer siden

Johannes Larsen Museet fremviser J.F. Willumsens mesterværk

Museumsinspektør Anne Stensgaard Nielsen kaster lys over det markante værk "Naturskræk. Efter stormen nr. 2" fra 1916 af kunstneren J.F. Willumsen på Johannes Larsen Museet. Nielsen beskriver værket som særligt iøjnefaldende og fremhæver dets tematiske fokus på menneskelige følelser.

Besøgende kan opleve dette mesterværk som en del af udstillingen "En dag på stranden - dansk kunst i vandkanten 1830-1910", der tilbyder et indblik i strandens rolle i dansk kunsthistorie. Udstillingen giver gæsterne mulighed for at opleve et bredt udvalg af kunstværker, der udforsker samspillet mellem mennesket og havet.

Lokalt nyt
20 timer siden

Træningskamp mellem Kerteminde og Næsby aflyst

Kerteminde Boldklub meddelte i dag, at træningskampen mellem klubbens 1. seniorhold og Næsby BK, planlagt til lørdag den 14. marts kl. 11.00, er blevet aflyst. Årsagen er, at Næsby BK ikke kan stille hold til kampen.

Borgere og fodboldfans kan i stedet se frem til kommende opgør, hvor Kerteminde først møder SFB/Oure hjemme lørdag den 21. marts kl. 13.00. Dette er holdets sidste træningskamp før starten på GF Fyns Serien. Herefter er der forårets første turneringskamp mod Marstal/Rise den 29. marts kl. 12.30, også på hjemmebane.

Kerteminde Boldklub håber på stor opbakning på SuperBrugsen Kerteminde Stadion til de kommende kampe.

Opslagstavlen
Sponsoreret
20 timer siden

Home Kerteminde-Munkebo annoncerer salg af ejendom i Marslev

Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo

Home Kerteminde-Munkebo annoncerer salg af ejendom i Marslev
Lokalt nyt
21 timer siden

Johannes Larsen Museets Kaffehus lukket grundet skadedyr

Johannes Larsen Museet i Kerteminde har annonceret, at deres Kaffehus vil være lukket i weekenden på grund af mistanke om skadedyr. De relevante myndigheder er blevet kontaktet, og museet tager de nødvendige skridt for at håndtere situationen ansvarligt.

Museet forventer, at Kaffehuset kan genåbne på tirsdag. Samtidig beklager de eventuelle ulemper for deres gæster og opfordrer til at besøge andre lokale caféer i området i mellemtiden.

Lokalt nyt
21 timer siden

Dragenavn konkurrence ved Kerteminde Bibliotekerne rykkes til efteråret

Kerteminde Bibliotekerne har meddelt, at deres dragenavn konkurrence, som oprindeligt skulle afsluttes den 30. marts, bliver flyttet til efteråret 2026. Ændringen kommer med en løfte om en ny dato, der annonceres senere i år.

Konkurrencen, der er gratis at deltage i, giver alle mulighed for at bidrage med navneforslag til den nye, imponerende drage skabt af børnebibliotekaren Signe. Når konkurrencen genåbner, er besøgende inviteret til biblioteket for at indsende deres kreative idéer.

Der planlægges også en hyggelig reception til ære for dragens nye navn senere på året, hvor både børn og voksne kan deltage.

Lokalt nyt
13-03-2026 12:35

Kerteminde Efterskole vender hjem fra skitur i Kvitfjell

Kerteminde Efterskole er nu på vej tilbage fra en vellykket skitur i Kvitfjell. Turen, der bød på højt humør og fremragende skiløb, blev en uforglemmelig oplevelse for eleverne.

Med masser af grin og hyggeligt samvær på pisterne, takker skolen alle deltagere for de gode minder. Skituren 2026 vil uden tvivl blive husket med glæde af både elever og lærere, som havde fornøjelsen af at deltage.

Lokalt nyt
13-03-2026 12:01

Kerteminde Boldklub søger ny U14-træner til sommer

Kerteminde Boldklub har annonceret, at de søger en ny træner til deres U14-hold efter sommerferien. Behovet er opstået, da den nuværende træner skal overtage et andet hold i klubben.

Klubben roser den positive udvikling, som holdet har gennemgået, hvor spillertruppen er vokset fra 8 til 18 spillere, og sammenslutningen af to årgange har styrket fællesskabet.

De søger en voksen og stabil person til at tage rollen som træner, med fokus på både sportslig og social udvikling af drengene. Interesserede bedes kontakte klubbens bestyrelse.

Lokalt nyt
13-03-2026 10:55

Billetsalget åbnet til Kerteminde Amatør Teaters "Skatteøen"

Kerteminde Amatør Teater har netop åbnet for billetsalget til deres kommende opsætning af "Skatteøen". Forestillingen er resultatet af et samarbejde mellem Kerteminde Musik og Kulturskolen, Birkende Ungdomsteater og KAT.

Der er planlagt flere forestillinger i weekenden med billetter til både fredag og lørdag samt en dobbeltsession lørdag og en sidste forestilling søndag. Billetterne kan købes via Place2Book, hvor interesserede kan sikre sig en plads til dette spændende samarbejdsprojekt.

Lokalt nyt
13-03-2026 10:40

Virtuel træning med marsvinet Freja hos Fjord&Bælt

Fjord&Bælt tilbyder en unik chance for at opleve havets fascinerende skabninger gennem live-streamede træninger, mens deres center for øjeblikket er under ombygning frem til genåbningen i pinsen.

På mandag den 16. marts kl. 9.15 kan du følge med i træningen af marsvinet Freja direkte via Instagram, og det bedste - det er helt gratis. Fjord&Bælt sikrer, at entusiaster kan holde sig opdateret om fremtidige virtuelle oplevelser via både deres Instagram og Facebook.

Gå heller ikke glip af relaterede opdateringer på VisitKertemindes hjemmeside, hvor der løbende vil blive givet information om den kommende åbning af den nye hovedbygning og de mange spændende aktiviteter.

Lokalt nyt
13-03-2026 10:35

Velbesøgt generalforsamling hos Kerteminde Kajakklub

Kerteminde Kajakklub kunne i aftes se tilbage på en succesfuld generalforsamling, hvor der var stor deltagelse og god stemning blandt medlemmerne. Aftenen bød på både seriøse diskussioner og munter snak akkompagneret af kaffe og kage.

På ledelsesfronten fortsætter bestyrelsen med Jena Java og Charlotte Gaardsted i førersædet. Under mødet blev det igen tydeligt, at fællesskabet er kernen i klubbens liv og aktiviteter.

Desuden blev årets klubture for 2026 præsenteret, og medlemmerne kan se frem til ugentlige roture hver tirsdag, torsdag og søndag fra standerhejsning til standerstrygning.

Lokalt nyt
13-03-2026 10:05

Kerteminde Sport & Fritid aflyser aquafitness den 20. marts

Kerteminde Sport & Fritid har annonceret en aflysning af deres planlagte aquafitness-session den kommende fredag den 20. marts.

Opslaget på deres Facebook-side udtrykker beklagelse over aflysningen og håber at byde deltagerne velkommen tilbage i bassinet igen ugen efter.

De takker også medlemmerne for deres forståelse i forbindelse med ændringen.

Lokalt nyt
12-03-2026 19:00

Mødrehjælpen inviterer lokale børnefamilier til spaghetti eftermiddag

I et varmt initiativ fra Mødrehjælpen Kerteminde lokalforening inviteres lokale børnefamilier og enlige forsørgere til en hyggelig spaghetti eftermiddag. Arrangementet finder sted søndag den 12. april kl. 13.00 på Restaurant Carlo i Kerteminde, beliggende på Hans Schaksvej 5.

Menuen byder på klassiske retter som spaghetti med kødsovs og pandekage med is. Børn fra 3 til 17 år og deres forældre i Kerteminde Kommune er i målgruppen for dette initiativ, der er rettet mod dem i en sårbar situation.

Interesserede skal ansøge via NemTilmeld senest den 28. marts, da der er et begrænset antal pladser. Mødrehjælpen vælger deltagerne, og ansøgere modtager svar senest den 5. april.

Opslagstavlen
Sponsoreret
12-03-2026 12:57
Lokalt nyt
12-03-2026 12:40

Kerteminde Efterskole-elever på næstsidste skiudflugt

Kerteminde Efterskole delte opdateringer fra deres skitur på Facebook, hvor eleverne nød næstsidste dag på pisterne i Kvitfjell med stor entusiasme. Eleverne havde en særlig dag fyldt med ekstra ture for at samle klistermærker til deres skikørekort. De kørte i små, blandede grupper på tværs af ski-niveauer, hvilket skabte gode oplevelser og sammenhold.

Aktiviteterne rakte ud over skiløb, da dagen bød på en gåtur til et naturskønt, tilfrosset vandfald efterfulgt af en aften med fællessang i parkeringskælderen. Skolen ser frem til den sidste dag på ski.