I den kommende uge i Kerteminde kan du opleve alt fra brætspilsaftener til musikalsk rejse til Cuba og fascinerende historiefortællinger om vikingetiden. Uanset om du er til kultur, hygge eller dans, er der noget for enhver smag.
Mandag aften kan du tage plads ved spillebordene i det hyggelige biblioteksmiljø, når Mie inviterer til brætspilscafé. Med et udvalg af brætspil stillet til rådighed, er det en fantastisk anledning til at møde nye mennesker eller have det sjovt med venner.
Tidspunkt: Mandag, 17. november 2025, kl. 18:00
Sted: Kerteminde Bibliotek, Strandvejen 41, 5300 Kerteminde
Entré: Gratis
Torsdag byder Johannes Larsen Museet på en eftermiddag med museumsdirektør Mette Ladegaard Thøgersen. Hun vil fortælle historien om det hæderkronede Ladbyskib, Danmarks første vikingeskib. Oplev spændende fortællinger om fundet og de arkæologiske opdagelser.
Tidspunkt: Torsdag, 20. november 2025, kl. 16:30
Sted: Johannes Larsen Museet, Møllebakken 14, 5300 Kerteminde
Entré: Standardpris 100 kr, Kerteminde Museumsforening 75 kr
Fredag bliver en aften fyldt med musik og dans på Anexet ved Lundsgaard Gods. Havana 4 tager scenen og sætter gang i festen med deres latin- og jazzfusion. Før koncerten kan man få en introduktion til den cubanske dans med sangerinden Yemi Valdés.
Tidspunkt: Fredag, 21. november 2025, kl. 19:30
Sted: Anexet på Lundsgaard Gods, Lundsgårdsvej 6, 5300 Kerteminde
Entré: 225 kr
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.