Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
2 timer siden

3.b. fra Kerteminde Byskole optræder med teater for alle aldre

Eleverne fra 3.b. på Kerteminde Byskole har i går og i dag opført et teaterstykke for deres skolekammerater samt lokale børnehaver. Teaterstykket, som er inspireret af Ole Lund Kirkegaards univers, blev til efter et arbejdsforløb med forfatterens bøger i danskfaget sidste efterår. I eftermiddag er eleverne klar til at underholde deres egne familier med samme forestilling, hvilket markerer en festlig afslutning på projektet.

Lokalt nyt
1 time siden

Kerteminde HK klar til revanchekamp søndag eftermiddag

Kerteminde HK er opsat på at sikre deres første point i sæsonen, når de igen møder samme modstander som sidste weekend. Holdet er drevet af hård træning og stærk villighed, og denne gang har de en bredere trup til rådighed, hvilket lover endnu mere energi på banen.

Kampen, der finder sted i SuperBrugsen Kerteminde Arena, fløjtes i gang søndag kl. 15. Klubben opfordrer lokale til at støtte fra tribunerne og deltage i den intense atmosfære, mens de sigter mod sejr.

Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden

Nyt fra Erhverv og Turisme Kerteminde og VVS EKSPRESSEN ApS

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Erhverv
Sponsoreret
4 timer siden

Kræftens Bekæmpelse inviterer til generalforsamling

Vil du høre om, hvordan lokalforeningen i Kerteminde arbejder for kræftsagen i Kerteminde Kommune, så kom med, når der afholdes generalforsamling:

 Kræftens Bekæmpelse inviterer til generalforsamling
Kilde: Kerteminde Lokalforening
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Boligmarked
6 timer siden

Hindsholmvej 33 og 8 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.

9 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Hindsholmvej 33 og 8 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
8 timer siden

Johannes Larsen Museet bygger om: Garage bliver til toiletter

Johannes Larsen Museet har annonceret en ombygning, hvor museets garage ved hønsehuset i de kommende måneder forvandles til gæstetoiletter. Denne ombygning vil ikke påvirke parkering eller tilgængelighed, men byggehegn vil blive opstillet, og lidt støj kan forventes.

Byggeriet, som udføres af Vaag Arkitekter, er planlagt til at starte i foråret 2026. Museets butik vil desuden blive udvidet i vinteren 2026-27. Projektet er støttet af EH Invest af 2014, og interesserede kan finde flere detaljer på museets hjemmeside.

Lokalt nyt
8 timer siden

Månedsmøde med fortælling om Turismens Venners opstart

Turismens Venner Kerteminde afholder månedsmøde i morgen, onsdag den 25. februar kl. 14.00. Arrangementet, der er flyttet til Caféen i Kerteminde Hallen, byder på en fortælling af Else Møller.

Else Møller vil dele historien om opstarten af Turismens Venner i 2011, som hun grundlagde sammen med den daværende turistchef. Hun vil give en beretning om foreningens første år som støtte for VisitKerteminde.

Der er også mulighed for social samvær og snak blandt deltagerne under mødet, som er et godt tidspunkt til at genopfriske foreningens fælles historie.

Det sker
10 timer siden

Kom til Kerteminde denne weekend: Musik, te og kreativitet

Planlægger du at tilbringe denne weekend i Kerteminde? Forbered dig på en weekend fyldt med musik, lækker madoplevelse og muligheden for at lade kreativiteten blomstre med begivenheder for alle aldre.

Kom til Kerteminde denne weekend: Musik, te og kreativitet
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
22 timer siden
Lokalt nyt
24-02-2026 18:00

Kerteminde avancerer 16 pladser i ny erhvervsanalyse

Kerteminde Kommune har fået gode nyheder i en ny rapport fra IRIS Group. Kommunen er rykket op på en bemærkelsesværdig 20. plads i analysen af lokale erhvervspræstationer for 2026 og fører nu som den bedst placerede på Fyn.

Undersøgelsen viser fremgang på flere væsentlige områder, herunder arbejdspladser, indkomst og produktivitet, iværksætteri og eksport. Eksportområdet springer særligt i øjnene med en 12. plads, mens iværksætteri forbedres fra 45. til 25. plads.

Denne udvikling er resultatet af stærkt samarbejde mellem lokale virksomheder, Nordøstfyns Erhvervsråd og Kerteminde Kommune, der sammen sigter mod fortsat vækst og velstand for området.

Lokalt nyt
24-02-2026 17:40

Johannes Larsen Museet byder foråret velkommen med åbne døre

Johannes Larsen Museet i Kerteminde markerer forårets komme med erantis og vintergækker i fuldt flor. Glade fugle på museet bidrager til den behagelige stemning, som lokker besøgende til at nyde kunst og natur samtidig.

Museet holder åbent fra kl. 10-16 og byder alle velkomne til at opleve kunsten og fynboernes kultur i denne forårstid. Museet opfordrer til at nyde den særlige atmosfære, som det spirende forår bringer med sig.

Lokalt nyt
24-02-2026 17:40

Kerteminde flager med ukrainsk flag for solidaritet

Den 24. februar 2022 markerede starten på Ruslands fuldskalakrig mod Ukraine, og i dag går krigen ind i sit femte år. For at udtrykke solidaritet og støtte til Ukraine har Kerteminde Kommune valgt at flage med det ukrainske flag på rådhuset.

Kommunen ønsker med denne gestus at sende en klar besked om støtte og sympati til det ukrainske folk i en tid præget af vedvarende konflikt og uro.

Opslagstavlen
Sponsoreret
24-02-2026 16:10
Lokalt nyt
24-02-2026 13:05

Læsemarathon i Langeskov Bibliotek byder børn og unge velkommen

Efter snevejr forpurrede det planlagte læsemarathon den 6. februar, er Kerteminde Bibliotekerne klar til at tage revanche med en ny dato.

Fredag den 6. marts fra kl. 16 til 20 inviterer Langeskov Bibliotek til en hyggespredende aften, der tilbyder læseglæde og gode historier. Arrangementet, der er målrettet børn og unge, opfordrer deltagerne til at medbringe tæpper og puder for at gøre læseoplevelsen ekstra hyggelig.

Biblioteket sørger for mad, mens deltagerne selv kan tage snacks med. Arrangementet er gratis, men kræver tilmelding på grund af begrænsede pladser.

Opslagstavlen
Sponsoreret
24-02-2026 12:13