Kerteminde Bibliotekerne deler inspiration til faglæsning i deres seneste Facebook-opslag, hvor de præsenterer fire spændende fagbøger. Emnerne spænder bredt, fra fascinerende beretninger om fugle og grise, til hvordan strikning kan være en kur mod depression. En anden bemærkelsesværdig anbefaling handler om det livgivende lys, der energiserer vores planet.
Biblioteket opfordrer læselystne til at finde deres forårsfavorit blandt disse inspirerende værker.
Turismens Venner Kerteminde har udsendt deres nyhedsbrev, der giver et indblik i sommerens aktiviteter og kommende arrangementer.
Et særligt fokus er rettet mod deres kommende månedsmøde, som finder sted den 27. maj. Det bliver afholdt på Camp Hverringe, hvor deltagerne vil blive vist rundt af Janne.
Efter rundvisningen vil der blive serveret kaffe og kage, hvilket gør arrangementet til en social oplevelse. Tilmelding skal ske senest den 22. maj til Aase. Organisatorerne ser frem til godt vejr og til at møde mange deltagere.
Efter en periode med lukkede døre er Fjord&Bælt i Kerteminde klar til at byde gæster velkommen igen om blot tre dage. Dette blev delt med stor begejstring på deres Facebook-side, hvor de fremhæver, hvordan de har savnet at have gæster.
Besøgende kan glæde sig til at opleve krabber, søstjerner og det fascinerende liv i akvarierne. Fjord&Bælt lover læring og oplevelser for hele familien i den kommende åbning. Datoen for genåbningen er snart hængt op i kalenderen, mens nedtællingen er i fuld gang.
Når DP World Tour gæster Great Northern ved Kerteminde om tre måneder, er det ikke kun golf i verdensklasse, der venter publikum. I et samarbejde med Kerteminde, Odense, Nordfyns og Nyborg Kommune bliver der tilbudt en række oplevelser, der vil strække sig udover golfbanens grænser og fremhæve det bedste fra Fyn.
I Kerteminde er der særligt fokus med 10 ud af de 18 aktiviteter bakket op af lokale erhvervsfolk og frivillige. Gæster kan blandt andet se frem til en rosé- og skaldyrsfestival, koncerter, og natgolf hos Sølykke Golf. Et stort loungeområde på Kerteminde Marina vil også tilbyde muligheden for at følge turneringen på storskærm med adgang til mad og drikke.
For dem, der ønsker at opleve de mange tilbud omkring Danish Golf Championship, anbefales det at planlægge i god tid.
Erhverv & Turisme i Kerteminde deler glæden over Nybro Frugtplantage og Gårdbutikken Skovløkke Frilandsgrønt, der begge er nomineret til prisen som "Danmarks Bedste Gårdbutikker".
Den nyopstartede afstemning løber indtil 26. maj, og lokale opfordres til at støtte deres favoritter med en stemme. Tina Nybro fra Nybro Frugtplantage udtrykker sin begejstring over nomineringen i et Facebookopslag. Læs mere og deltag i afstemningen via opdagdanmark.dk.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Kerteminde Boldklub (KB) opnåede en afgørende 3-0 sejr mod Fjordager IF i GF Fynsserien tirsdag aften, ifølge deres seneste Facebook-opslag. Sejren blev sikret efter en periode med tre nederlag, hvilket genoplivede holdets placering på andenpladsen i ligaen med 40 points.
Kampens mål blev scoret af Kasper Gommesen, der åbnede stillingen, samt Jens Verner Blirup, der nettede to gange. Kampagne var særlig bemærkelsesværdig, da KB kæmpede med skader og afbud. Det var også en glædelig genforening for Oskar Bang Bentzen, der fik sine første minutter på banen efter en længere pause.
Den næste udfordring for KB er en pokalkamp mod Glamsbjerg IF den 26. maj, efterfulgt af en vigtig hjemmekamp mod Tved BK på KB Klubdag den 30. maj.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Eleverne fra Kerteminde Efterskole nyder i disse dage en oplevelsestur til Bornholm. Turen inkluderer spændende aktiviteter som workshops på "Det levende Køkken", hvor eleverne skaber retter med lokale bornholmske råvarer.
Lejren er slået op ved Gudhjem, og i aften står den på aftensudflugt til Gudhjem Havn. Her vil eleverne få mulighed for at bade og nyde en velfortjent is som afslutning på dagen. Skolen deler løbende indtryk fra turen via deres Facebook-side.
Johannes Larsen Museet inviterer kreative sjæle til en unik keramikworkshop med keramiker Helle Fabricius den 13. juni. Deltagerne får indblik i Christine Swanes kunst og keramik gennem et inspirerende oplæg fra kl. 10.
Efter oplægget vil der være mulighed for at skabe egne fliser med teknikker som begitninger og indridsninger, hvor brænding og glasering forestås af keramikeren. De færdige fliser kan afhentes efter nærmere aftale.
Dagens program inkluderer også tid til at udforske museet og et besøg i Kaffehuset. Frokost skal medbringes, men kaffe og te tilbydes under pausen. Workshoppen er en del af museets særudstilling "Christine Swane. En mangfoldig ener", og billetter kan købes for 750 kr., hvilket dækker materialer, entré og rundvisning.
Kerteminde Boldklub Herrer kunne rejse hjem med en flot sejr på 3-0 i bagagen efter tirsdagens møde med Fjordager IF. Træner Simon Petterson roste holdets samlede indsats og de flotte mål af Jens Verner.
Den kommende weekend i Kerteminde står i kunstens og eventyrets tegn med spændende begivenheder for både kunstelskere og filmfans. Oplev galleriets magi, eller tag på en filmisk rejse med fantastiske skabninger.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Kerteminde Marina informerer om, at politiet vil afholde en hundeøvelse onsdag formiddag den 20. maj. Øvelsen finder sted både i marinaområdet og i vandet nær sejlklubben.
Havnekontoret ved Kerteminde Havn & Marina oplyser, at øvelsen er en del af politiets rutineaktiviteter for at træne hundenes færdigheder i forskellige miljøer. Alle besøgende opfordres til at vise hensyn under øvelsen.
Stutteri Ask og Blue Hors slår dørene op til Equestrian Festival fra 20. til 24. maj, og der er gratis adgang for alle interesserede.
Festivallen byder på et internationalt springstævne i verdensklasse, men det er ikke kun hestesportentusiaster, der kan glæde sig.
Besøgende kan opleve et væld af aktiviteter, såsom madboder, stande, veteranbiler og et sjovt westernområde. Der er også en stor legeplads og aktiviteter, der appellerer til både børn og voksne, og sikrer en unik oplevelse for hele familien.
Interesserede kan finde mere information om festivallen via det oplyste link.
Erhverv & Turisme i Kerteminde opfordrer til støtte for Skovløkke Frilandsgrønt, der er blevet nomineret som en af Danmarks bedste gårdbutikker. Afstemningen er netop startet og løber frem til 26. maj, hvor alle kan være med til at stemme.
Den populære gårdbutik tilbyder håndhøstet, sprøjtefrit grønt fra Fyn og kan besøges både i Munkebo og Marslev. Interesserede kan læse mere om konkurrencen og deltage i afstemningen på hjemmesiden Opdag Danmark.