Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
21 timer siden

Munkebo Kro fejrer 200-års jubilæum med festlig uge

Munkebo Kro markerer sit 200-års jubilæum i denne uge, med arrangementer der kulminerer den 18. oktober, på selve jubilæumsdagen. Kroen, kendt for sin smukke havudsigt og historiske charme, har gennem årene dannet ramme om utallige festlige begivenheder.

I anledningen af jubilæet inviterer værtsparret Iben og Finn lokalsamfundet indenfor til at opleve alt fra restauranten til de fire festlokaler og den spændende vinkælder. Ifølge Erhverv & Turisme i Kerteminde byder jubilæumsugen på flere interessante aktiviteter og hyggelige stunder for alle besøgende.

Lokalt nyt
3 timer siden

Unik oplevelse på Johannes Larsen Museet med kunstkoncerter

Fredag den 16. oktober inviterer Johannes Larsen Museet i Kerteminde til en særlig kulturel oplevelse med kunstkoncerter, hvor kunstværker og musik går op i en højere enhed.

Musikpatruljen har nøje udvalgt værker af kunstnerne Johannes Larsen, Alhed Larsen og Fritz Syberg og parret dem med musik, der komplementerer hvert billede. Der vil være to koncerter: en kl. 11, der henvender sig til børn og familier, og en kl. 14 for voksne.

Begge koncerter er gratis for dem med museumsgæstebetalt entré, og besøgende kan se frem til en dag rig på sanselige indtryk.

Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Lokalt nyt
4 timer siden

Topkamp i GF Fynsserien: Kerteminde møder KFUM Odense

På lørdag byder Kerteminde Boldklub velkommen til KFUM Odense i en spændende topkamp på SuperBrugsen Kerteminde Stadion. Holdene ligger tæt i stillingen, og det ligner en afgørende duel i GF Fynsserien.

Kerteminde BK, som i øjeblikket er nummer to i rækken med 21 point efter ni kampe, ønsker at vende tilbage på sejrskurs efter sidste weekends nederlag mod KRFK. Omvendt ankommer KFUM Odense med selvtillid i bagagen, da de har bevaret deres ubesejrede stime over fire kampe. De har samlet 19 point.

Retter opmærksomheden mod lørdag den 17. oktober kl. 14, hvor det hele sker på hjemmebane. Lokale opfordres til at møde op og bakke Kerteminde op i denne vitale kamp om point og ære.

Lokalt nyt
4 timer siden

Kertemindes Andresens Gård med i årets TV2-julekalender

Kerteminde Byarkiv deler spændende nyheder om byen, da et ikonisk byggeri, Andresens Gård, vil optræde i TV2's kommende julekalender. Bygningen er en fredet købmandsgård med en historie, der strækker sig over 500 år, og det er byarkivet, der gør opmærksom på denne kulturelle perle.

Bygningsværket inkluderer Proviantgården fra ca. 1590, mens Svenskemagasinet, der vender mod Søndrestræde, stammer fra 1640. Resten af gården fik tilføjet sidebygninger og facader ud mod større gader i løbet af 1700-tallet og blev yderligere ombygget i 1850 og 1930'erne. Andresens Gård er ikke blot en historisk skat for Kerteminde men nu også stolte af at være en del af TV2's julekalender-univers denne december måned.

Vejret
11 timer siden

Gråt men mildt: Dagen holder sig rolig

Kølig start, mild eftermiddag.

Gråt men mildt: Dagen holder sig rolig
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
19 timer siden
Lokalt nyt
20 timer siden

Munkebo Kro fejrer 200-års jubilæum med festligheder i denne uge

Munkebo Kro kan i år fejre et bemærkelsesværdigt jubilæum, hvor stedet markerer 200 år med værtskab, fest og kulturhistorie. Med sin naturskønne beliggenhed ved vandet har kroen gennem årene været centrum for både festlige lejligheder og hverdagsglæder.

Iben og Finn, værtsparret på Munkebo Kro, inviterer offentligheden til at deltage i jubilæumsugen, som er fyldt med aktiviteter og festlige indslag. Gæster kan nyde gastronomiske oplevelser i restauranten, udforske kroens historiske vinkælder eller blot nyde atmosfæren i de charmerende festlokaler.

Ugen kulminerer søndag den 18. oktober, præcis 200 år efter kroens åbning, hvor der ventes flere spændende arrangementer i anledning af den store dag.

Lokalt nyt
20 timer siden

Historien om Anne fra Mesinge som heks på Hindsholm

Kerteminde Byarkiv minder os om Hindsholms mørke kapitler fra 1700-tallet via et Facebook-opslag. Området var dengang berygtet for sine hekseforfølgelser, og én af de mest bemærkelsesværdige historier handler om den unge pige Anne fra Mesinge, der i 1708 blev anklaget for hekseri.

Opdag mere om Annes skæbne og de kulturelle fortællinger fra en tid, hvor frygt og overtro prægede samfundet. Byarkivet deler denne fascinerende historie som en del af deres formidling af lokalhistorie.

Lokalt nyt
21 timer siden

Sæsonafslutning hos Kerteminde Minigolf i efterårsferien

Kerteminde Minigolf melder klar til efterårsferiens sidste mini-golf runder, inden de pakker sammen for sæsonen søndag den 18. oktober. De opfordrer lokale og besøgende til at nyde et par timers hyggelig konkurrence på banen.

For dem der trænger til en pause, tilbyder minigolfstedet også både mad og is, så sultne maver og den søde tand kan tilfredsstilles. Faciliteterne er åbne dagligt fra kl. 11 til 18, og vejrudsigten ser ud til at være med dem, lover Kerteminde Minigolf i deres Facebookopslag.

Lokalt nyt
22 timer siden

Aftensang i Kerteminde Kirke inviterer til ro og eftertanke

Torsdag den 15. oktober kl. 17 inviterer Kerteminde og Drigstrup Kirker alle interesserede til en betænksom halv time med Aftensang i Kerteminde Kirke.

Arrangementet byder på ro og refleksion med præst Mads Eg Nissen og organist Jesper Gram, der sørger for salmesang i efterårets tegn. Alle er hjerteligt velkomne til at deltage i denne stund med eftertanke.

Lokalt nyt
14-10-2026 13:55

Lundsgaard Gods fremstiller egne borde til koncerter i Anexet

Lundsgaard Gods i Kerteminde løfter sløret for processen bag deres nyeste tiltag i koncertsalens interiør. Under koncerten "Grønkandske Stemmer" blev de nyfremstillede borde præsenteret foran et publikum.

Bordene startede som skitser hos Rudolf, der designede dem med fokus på funktionalitet og fleksibilitet. Tegningerne blev dernæst omsat til virkelighed af Henrik i værkstedet. Disse borde er designet til nem opstilling og nedtagning, hvilket især letter arbejdet for de frivillige ved events i Anexet.

Lundsgaard Gods planlægger fremover at dele flere indblik i deres kreative processer, som en del af deres "working out loud"-strategi, hvilket viser livet og håndværket på det historiske gods.

Lokalt nyt
14-10-2026 13:25

Beredskab Fyn viser træning i specialudstyr til kemiske miljøer

Beredskab Fyn har netop delt den afsluttende video i en serie om uddannelsesdage på station Åsumvej. Videoen præsenterer udstyr, der anvendes i forbindelse med indsatser i kemisk eller biologisk kontaminerede miljøer.

Det viste udstyr anvendes heldigvis sjældent, men derfor understreges vigtigheden af træning og vedligeholdelse. Uddannelsesdagene sørger for, at beredskabet er klar og veludrustet, når de står over for sådanne udfordringer.

Boligmarked
14-10-2026 13:01

Lille Vibyvej 50 og 6 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.

7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Lille Vibyvej 50 og 6 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Boligmarked
14-10-2026 13:01

Top 6 over dyreste boliger til salg i Kerteminde. Priser op til 9.650.000 kr

Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Kerteminde.

Top 6 over dyreste boliger til salg i Kerteminde. Priser op til 9.650.000 kr
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
14-10-2026 12:55

MC-klub donerer overskud til Natteravnene i Kerteminde

Natteravnene i Kerteminde Kommune har udtrykt deres taknemmelighed på Facebook for et betydningsfuldt sponsorat fra en lokal klub. Den økonomiske støtte kommer fra MC-Flokken, som har valgt at donere deres overskud til Natteravnenes arbejde.

Denne gestus fremhæves som en stor gave fra den lille klub, hvilket Natteravnene beskriver som både betydningsfuldt og fantastisk. Støtten fra MC-Flokken er afgørende for Natteravnenes fortsatte indsats i lokalsamfundet.