Vil du være en stabil og betydningsfuld voksen i en ung piges liv – også når det er svært?
Kerteminde Kommune kan nu med stolthed melde, at den odderpassage, som de har etableret ved Vindinge Å, viser sig at fungere glimrende. Projektet begyndte som en del af den tidligere konkurrence for at blive Danmarks Vildeste Kommune.
Trædesten er blevet placeret under Ellingevej for at sikre, at odderen (Lutra lutra) kan bevæge sig frit og sikkert uden at skulle krydse farlige veje. Vildtkameraer har dokumenteret odderens brug af de nyetablerede trædesten i både marts og april, hvilket bekræfter, at initiativet har den ønskede effekt.
Passagen demonstrerer, hvordan simple, biologisk funderede løsninger kan gøre en stor forskel for at beskytte arter og forbedre den økologiske sammenhæng. Har man forslag til nye steder for en odderpassage, opfordrer kommunen til at kontakte deres Natur & Klima-team.
På Johannes Larsen Museet kan besøgende opleve frivillige brodøsere i aktion hver uge. Aktiviteten finder sted i udstillingsbygningen Vingen, hvor brodøserne arbejder med at genskabe tekstiler fra museets villa.
Arrangementet finder sted hver tirsdag fra kl. 10 til 12 og onsdag fra kl. 11 til 13. Her har gæster mulighed for at få et indblik i det traditionelle håndværk og få gode råd, hvis man har et Christine Swane-broderikit. Museet opfordrer til at komme forbi og opleve denne unikke proces i gang.
Kerteminde Vandskiklub afholdt i går deres generalforsamling og standerhejsning, hvor medlemmer deltog i sæsonforberedelser.
Klubben udtrykker stor taknemmelighed overfor de fremmødte, hvor det traditionelt blev sørget for en grundig forårsrengøring af huset. Nu venter sæsonstarten, og snart meldes det ud, når båden er i vandet og klar til brug.
Kerteminde Bibliotekerne tyvstarter Klimahandledagen med bæredygtige arrangementer i april. Sammen med Fashion Revolution Fyn og Patina Studio har biblioteket planlagt aktiviteter, der viser vejen til mere bæredygtig tøjbrug gennem genbrug og upcycling.
Den 14. april finder to spændende workshops sted. Først inviteres borgerne til ”Upcyclingsworkshop - og pimp dit tøj med tråd” om eftermiddagen. Derudover kan interesserede deltage i ”Garderobeanalyse med Cecilie Mackeprang” om aftenen, hvor personlig shopper Cecilie Mackeprang deler sine eksperttips til garderobeoptimering.
Arrangementerne er en del af initiativet "Klædt på til fremtiden", der også indeholder et afsluttende modeshow den 25. april. Tilmelding og yderligere informationer kan findes på Kerteminde Bibliotekernes hjemmeside.
Til april forvandles Troelskærsalen i Munkebo til en levende og eventyrlig scene, når en stor opsætning af Skatteøen med børn og unge i hovedrollerne løber af stablen.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Kerteminde Bibliotekerne oplyser, at romanen "Elskende" af Amalie Langballe er blandt de nominerede til Læsernes Bogpris 2026. Den historiske fortælling dykker ned i en adelskvindes liv, der fører hende til et horehus under pesten i en storby.
Romanen udforsker kvinders liv og magtforhold i en mandsdomineret tid. Læserne har mulighed for at stemme på deres favorit til bogprisen online frem til søndag den 19. april.
"Bogen kan lånes på Kerteminde Bibliotekerne, hvor vi også gerne hjælper med reservation," lyder det fra biblioteket.
Kerteminde Dance planlagde en festlig dag med deres arrangement "Mød Kerteminde Dance Dag", der blev afholdt for nylig. Deltagerne kunne nyde både kage og frugt samt deltage i en populær tombola.
Arrangementet blev gjort muligt takket være generøse sponsorater fra lokale virksomheder, herunder Clausens Eftf, Vaffelhuset og Restaurant Havnen. Alle lodder til tombolaen blev revet væk, hvilket hjalp med at samle penge ind til fremtidige events. Kerteminde Dance udtrykte stor taknemmelighed til både deltagere og sponsorer for deres støtte.
Kerteminde Kommune har delt en varm nyhed om De Grønne Tigre, et fodboldhold for børn og unge med særlige behov, tilknyttet Langeskov IF.
TV2/Fyn besøgte holdet i torsdags under deres ugentlige træning og producerede en reportage, der ifølge kommunen giver en lykkelig følelse.
Initiativet er en del af Velfærdsalliancen, hvor kommunen, DBU og lokale klubber samarbejder om sundheds- og aktivitetsindsatser. Kommunen støtter holdet ved at tilbyde transport til og fra træningen for nogle spillere.
Siden opstarten i november har holdet fået 14 medlemmer, men der er stadig plads til flere, der ønsker at være en del af fællesskabet.
Kerteminde Bibliotekerne opfordrer lokale læseheste til at deltage i afstemningen om Læsernes Bogpris 2026. En af de nominerede bøger, "Giftig" af Johanne Mygind, kan lånes på biblioteket.
Romanen "Giftig" tager læserne med til Lemvig, hvor dokumentaristen Nanna flytter for at skrive om sin morfars rolle som driftsdirektør på Cheminova i 1950'erne. Her blev der udledt giftigt spildevand i Vesterhavet.
Interesserede kan afgive deres stemme på www.læsernesbogpris.dk indtil søndag den 19. april. Biblioteket tilbyder hjælp til at reservere bogen.
Fra i morgen afholder Kerteminde Gymnastikforening deres populære puls- og styrketræning udendørs. Deltagerne mødes kl. 18.00 foran indgangen til Kerteminde Hallen for en times træning i fri luft.
Foreningen opfordrer deltagerne til at medbringe en træningselastik, hvis muligt. Træningen er planlagt til at afsluttes kl. 19.00. Der er yderligere information om holdet tilgængelig på deres hjemmeside.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Kerteminde og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra SuperBrugsen.
Kerteminde Dance er klar til at byde velkommen til en fire timers danseevent, der byder på fællesskab, bevægelse, musik og livsglæde. Arrangementet lover en kombination af lækkerier og et spændende lotteri, hvor hver tredje eller fjerde lod vinder, alt sammen med støtte fra lokale sponsorer.
Lotteriet omfatter en række fantastiske donationer fra byens erhvervsliv, som Kerteminde Dance anerkender med stor taknemmelighed. Deltagere kan forvente en dag fyldt med glæde og overraskelser i dansens tegn. "Kom og vær med," inviterer de i deres opløftende Facebook-opslag.
9 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.