Fjord&Bælt byder på en anderledes oplevelse, hvor børn og deres voksne kan komme tæt på havdyrenes fascinerende indre. Den 28. september inviterer centeret til en live-dissektion ledet af erfarne naturguider. Her kan man blandt andet lære om, hvordan en fisk trækker vejret under vandet, og at en blæksprutte har tre hjerter.
Arrangementet lover en lærerig dag, hvor deltagerne kan få indsigt i havdyrenes skjulte verden. Fjord&Bælt opfordrer interesserede til at tage børnene med til denne unikke oplevelse, der kombinerer naturvidenskab og spænding.
Johannes Larsen Museet meddeler, at der vil være begrænset adgang til museets villa i uge 40 og 41. På hverdage fra tirsdag til fredag i museets åbningstid, arbejder konservatorer fra Konservering Fyn med bevaringsarbejde i villaen. Arbejdet betyder blandt andet rengøring af malerier, og at den røde stue vil være lukket for besøg.
Der er dog mulighed for indsigt i de fascinerende processer, da museet tilbyder "åbent værksted" tirsdag og torsdag fra kl. 13-14 i begge uger. Her kan interesserede få et kig på konservatorernes indsats for at bevare de historiske indretninger og kunstværker, der gør museet til et enestående kunstnerhjem. Museet opfordrer til forståelse for de midlertidige begrænsninger og byder på muligheden for at stille spørgsmål for yderligere oplysninger.
I efterårsferien inviterer Kerteminde Bibliotekerne børn og unge til læsemaraton på Munkebo og Langeskov Bibliotek. Arrangementet byder på en eftermiddag fyldt med læsning og fordybelse, hvor deltagerne selv vælger deres læsestof og tempo.
I hyggelige omgivelser kan man tage sin yndlingsbog med, en pude og et tæppe. Kl. 18.00 serveres der pizza til alle.
Læsemaratonet finder sted fredag den 9. oktober på Munkebo Bibliotek og tirsdag den 13. oktober på Langeskov Bibliotek, begge dage fra kl. 16.00 til 20.00. Deltagelsen er gratis, men kræver tilmelding, som kan klares hos personalet eller via bibliotekets hjemmeside.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Lundsgaard Gods i Kerteminde opfordrer virksomheder til at tænke ud af boksen og tage deres møder ud under åben himmel. Godsets placering tæt på naturen giver deltagerne mulighed for en forfriskende pause fra det traditionelle mødelokale.
Deltagerne kan tage en "walk & talk" i skoven, nyde udsigten ved vandet, eller blot få frisk luft i pauserne for at lade idéerne flyde nemmere. Med denne tilgang kan man undgå en hel dag indendørs, og give plads til både koncentration og bevægelse.
For dem der er interesserede i at prøve en anderledes møderamme, kan Janne hos Lundsgaard Gods kontaktes for yderligere information om mulighederne.
Unge mellem 15 og 25 år, som er i besiddelse af et Kulturpas, kan nu fremadrettet indtil og med december 2026 bruge passet som betalingsmiddel i Kerteminde Kino til biografbilletter. Et nyudstedt Kulturpas indeholder 1000 kr., som den unge kan vælge at bruge hos forskellige kulturpasaktører.
Denne weekend deltog to U7-hold fra Kerteminde Boldklub i et spændende fodboldstævne afholdt i Årslev.
Spillerne gav alt, hvad de havde, og det blev en dag fyldt med kampråb, mål og sportsånd. Børnene, heriblandt August, Noah, Anker og flere, spillede sammen, gav highfives og sang sejrs kampråb, hvilket gjorde dagen uforglemmelig for de unge talenter.
Der er ingen tvivl om, at disse unge spillere har fået nogle mindeværdige oplevelser og inspiration til fremtidige fodboldbegivenheder.
Kerteminde Efterskole havde glæde af et væld af besøgende under den årlige Efterskolernes Dag, hvor gæsterne fik mulighed for at opleve livet på efterskolen.
Arrangementet bød på rundvisninger, hvor skolens egne elever stolt viste skolen frem og gav indsigt i deres dagligdag. Besøgende kunne på den måde få en autentisk fornemmelse af hverdagen på efterskolen.
Den varme modtagelse og engagement fra både elever og gæster skabte en mindeværdig dag, og skolen håber på at se de besøgende igen i fremtiden.
I Kerteminde koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 299 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen ser ud til at blive tør og ganske behagelig, med temperaturer der stille og roligt stiger fra morgenen og op mod omkring 21 grader.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Kerteminde og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Netto, Spar og SuperBrugsen.
Det var en fodboldfest i Odense i weekenden, da Kerteminde Boldklubs 2. seniorhold leverede en overlegen præstation mod FC Kurant. Lørdagens kamp resulterede i en overbevisende 6-0-sejr og sikrede holdet en fortsat ubesejret status i Serie 3 med maksimumpoint efter seks kampe.
Jens Verner Blirup var kampeens store stjerne med hele fire mål, mens Nikolaj Bo Petterson og Rasmus Møller også bidrog til scoringstavlen. Kampen blev en særlig oplevelse for Nikolaj Bo Petterson, der markerede sit debutmål for klubben.
Med denne holdindsats viste KB imponerende både offensiv kraft og defensiv soliditet, og nu ser de frem mod næste kamp mod Ringe BK lørdag den 10. oktober.
5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Ugen i Kerteminde byder på en række spændende aktiviteter lige fra hjælp i Ældresagens netcafé til dramatisk teater og kunstneriske ferniseringer.
Kerteminde Boldklub har sikret sig en overbevisende 3-0 sejr mod OB på udebane i GF Fynsserien. Kampen blev spillet i Ådalen, og KB dominerede fra start til slut. Allerede inden for de første 20 minutter havde Jakob Rose Moltrup og Johan Blirup bragt holdet foran, begge gange assisteret af Mads-Peter Sørensen. Sørensen cementerede derefter sejren med et mål i 55. minut, denne gang med assist fra Moltrup.
KB's defensive styrke var tydelig, idet OB kun formåede at true KB's mål i kampens sidste minutter, hvor målmand Chris Baslund sikkert håndterede situationen. Sejren holder Kerteminde på andenpladsen i rækken med 18 point.
Næste kamp er mod FK Utopia, der finder sted på SuperBrugsen Kerteminde Stadion, søndag den 4. oktober kl. 11.00.