Fjord&Bælt har gjort en opdagelse i deres skoletjeneste og ser frem til at byde børn og unge velkommen igen, når de genåbner i pinsen.
Undervisning er en central del af deres arbejde, hvor de engagerer fremtidens ambassadører for et sundere havmiljø. Med en kombination af lærerig undervisning og mindeværdige oplevelser ønsker de at inspirere den næste generation.
Institutionen understreger vigtigheden af at skabe oplevelser, der sætter sig fast i erindringen, og de glæder sig til at fortsætte dette arbejde ved genåbningen.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Lørdag aften blev en festlig begivenhed på Munkebo Bibliotek i forbindelse med MGP-showet. Biblioteket bød på musik, dans og masser af popcorn, hvilket skabte en festlig atmosfære for de besøgende.
Munkebo Bibliotek blev endda nævnt i selve MGP-showet, hvilket vakte stor stolthed blandt deltagerne. Kerteminde Bibliotekerne oplyste, at showet stadig kan opleves på DRTV for dem, der ønsker at genopleve øjeblikket. Aftenen blev takket være mange engagerede deltagere en mindeværdig succes.
Johannes Larsen Museet i Kerteminde præsenterer lige nu udstillingen "En dag på stranden. Dansk kunst i vandkanten 1830-1910," som nyder stor ros fra Jens Rolighed fra Kunstavisen. Udstillingen inviterer besøgende til at opleve værker af markante danske kunstnere, herunder Michael Ancher, Carl Bloch og P.S. Krøyer.
Roligheds anmeldelse fremhæver særligt Krøyers arbejde med lys og stemning som noget, der stadig påvirker vores opfattelse af den danske sommer. Udstillingen løber til den 3. maj, og museet glæder sig over den positive omtale og anbefaler alle, også de inkarnerede vinterbadere, at komme forbi og opleve kunsten ved havet.
Plads Til Alle inviterer til en musikalsk oplevelse med grupperne Folk Noise og Folkalicious. Koncerten finder sted lørdag den 28. februar kl. 15.30 i Anexet på Lundsgaard Gods.
Arrangementet er gratis, men kræver billetreservation. Interesserede kan finde flere detaljer og sikre sig billetter via det oplyste link fra Plads Til Alles Facebook-opslag.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Kerteminde Boldklub samlede i weekenden deres +45 seniorspillere til en træningslejr hos Tarm Idrætscenter med fokus på både spillerudvikling og fællesskab.
Under lørdagens kampe dystede 1. holdet mod Varde IF's U19 Liga-hold og sikrede sig en 2-1 sejr med mål fra Johan Verner Blirup og Tore Madsen. Anden- og tredjeholdet vandt 3-1 over Tarm IF's serie 3-hold, hvor Mads Gammelgaard scorede to gange og Mikkel Andersen tilføjede et mål. Holdets nye cheftræner, Henrik Madsen, fik derudover muligheden for at lære sine spillere endnu bedre at kende.
Efter kampene sørgede hovedsponsoren SuperBrugsen Kerteminde for drømmekage, hvilket satte en sød afslutning på dagen. Lørdag aften bød på sociale aktiviteter, der yderligere styrkede truppens sammenhold og optimismen for den kommende sæson.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Kerteminde og fundet nogle attraktive tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Netto, Spar og SuperBrugsen.
8 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Næste uge i Kerteminde byder på en bred vifte af kulturelle oplevelser. Tag del i en hyggelig aften med brætspil på biblioteket, eller nyd en imponerende operaopførelse i Kerteminde Kino.
Kerteminde Byarkiv mindes dagens fødselar, Axel Bruun Muus, født i Odense i 1882, med et historisk indblik. Han ejede Kejrup gods fra 1910 til 1922, hvori han opførte en ny hovedbygning efter den gamle brændte ned i 1916.
Godsets historie går tilbage til 1385, og i 1971 blev den smukke elmeallé ned til Kejrupgård fredet. Desværre blev allétræerne ramt af elmesyge i 1990’erne, men allén genopstod med egetræer. På Kerteminde Byarkivs Facebook-side kan man se historiske billeder af Bruun Muus-familien og området.
Oplev en unik chance for at eje en herskabelig ejendom i det attraktive fiskerkvarter, Feden, med Home Kerteminde. Med udsigt over Kerteminde Fjord og tæt på Sydstranden, byder denne 216 m² bolig på en fantastisk kombination af historisk charme og potentiel modernisering. Perfekt til den, der ønsker at skabe sit drømmehjem i smukke, maritime omgivelser.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Kerteminde Kommune og flere lokale samarbejdspartnere inviterer til en gratis fællesspisning i Revninge Sognegård den 11. marts. Aftenen byder på inspiration til at starte eget grønt nabofællesskab med erfarne oplægsholdere fra Grønne Nabofællesskaber.
Den fælles middag starter kl. 18, mens madlavningen begynder allerede kl. 15.30 for de interesserede. Tyge Mortensen og Ane Stær Nissen vil dele deres erfaringer og idéer til lokale, grønne initiativer.
Grønne Nabofællesskaber, en prisvindende forening, har spillet en væsentlig rolle i at fremme netværk for den grønne omstilling i hele landet. Arrangementet er et initiativ fra Kerteminde Kommune i samarbejde med bl.a. Bæredygtighedsrådet. Tilmelding skal ske inden 6. marts.