Kerteminde Bibliotekerne har afsluttet deres del af Børnevalg 2026 med afstemningen nu talt op. I alt blev der afgivet 262 stemmer fra børn i kommunen. Vinderen på tværs af bibliotekerne blev "Sallys far," som modtog 45 stemmer. Børnevalget er en del af et landsdækkende initiativ arrangeret af Danmarks Biblioteksforening og Ballerup Bibliotekerne i samarbejde med landets folkebiblioteker.
Dette initiativ giver børn en sjov og lærerig oplevelse af demokrati og valg, der har til formål at engagere de yngste i samfundets beslutningsprocesser. Kerteminde Bibliotekerne ser frem til den nationale optælling for at kåre den endelige vinder af Børnevalget 2026.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Bowlingcenteret i Kerteminde byder i påsken på en særlig oplevelse med ændrede åbningstider. Kerteminde sport & fritid opfordrer på deres Facebook-side både familier og venner til at deltage i en spændende dyst på bowlingbanerne.
Med et løfte om timevis af grin, konkurrence og god stemning, ønsker centret alle en god påske fyldt med strikes og samvær. De interesserede kan finde de nye åbningstider ved at besøge opslaget for mere information.
I de seneste to dage har Beredskab Fyn haft besøg af Paratech Fire & Rescue Equipment, der har benyttet uddannelsesområdet i Odense. Dette besøg samlede omkring 30 internationale instruktører fra Paratech, som har haft mulighed for at træne og øve forskellige uddannelseselementer.
Efter deres intensive træning i Odense, vil instruktørerne nu kunne undervise i de indlærte elementer i deres respektive hjemlande. Beredskab Fyn viser taknemmelighed for besøget og den internationale udveksling af ekspertise og erfaring.
9 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Kerteminde Dance har netop afholdt en vellykket salsationworkshop med instruktører fra både Danmark og Italien. Arrangementet fandt sted tidligere på ugen og blev rost for den gode stemning og engagementet fra deltagere og undervisere.
Et særligt tak blev rettet mod REMA 1000 Kerteminde og Kerteminde Boghandel, som bidrog til goodiebags, hvilket gjorde dagen endnu mere speciel for deltagerne. Kerteminde Dance ser frem til kommende arrangementer med lige så stor opbakning.
Kerteminde inviterer til en weekend fyldt med kulinariske oplevelser og spirituel fordybelse. Fra klassisk filmvisning og quiz til afslappet High Tea og moderne hekseseancer, der bringer dig tættere på naturen.
Beredskab Fyn har nu åbnet for ansøgninger til nye deltidsbrandmænd på stationen i Marstal. Dette er en oplagt mulighed for dem, der ønsker at blive en del af et stærkt fællesskab og udføre meningsfuldt arbejde i nærområdet. Jobbet indebærer blandt andet uddannelse som brandmand, og der vil være udkald, øvelser og vagter hver anden uge.
Grunduddannelsen starter lokalt på Ærø i perioden april til juni 2026, med en forventet start som brandmand den 1. juli 2026. Ansøgere skal bo eller arbejde i nærheden af Marstal for at kunne deltage.
Interesserede kan ansøge inden ansøgningsfristen den 31. marts 2026 og finde yderligere oplysninger på Beredskab Fyns hjemmeside.
Kerteminde Bibliotekerne inviterer i april måned til en række arrangementer med fokus på bæredygtighed, kreativitet og fællesskab.
Biblioteket åbner dørene for initiativer som tøjbytte og kreative workshops i upcycling og reparation, hvor man også kan lære at tilpasse og personliggøre ens garderobe.
Åbningstider for tøjindlevering og tøjbyttebutikken vil snart blive annonceret på bibliotekernes hjemmeside. Kerteminde Bibliotekerne ser frem til at byde interesserede velkommen til disse meningsfulde aktiviteter.
Turismens Venner Kerteminde minder om, at der onsdag klokken 14 afholdes det månedlige møde på Kerteminde Bibliotek.
Dagen byder på en præsentation af Jane, der vil dele spændende oplysninger om Danish Golf Championship, som finder sted fra den 13. til 16. august og forventes at skabe stor aktivitet i Kerteminde Kommune.
Alle er velkomne til et møde fyldt med information og hyggeligt samvær.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Fjord&Bælt, med placering i Kerteminde, har afsløret fremskridtene fra deres igangværende byggeprojekt gennem et Facebook-opslag. Projektet, der er blevet kaldt naturens forsamlingshus, nærmer sig sin afslutning, og entusiasmen er tydelig blandt de involverede.
Støttet økonomisk af A.P. Møller Fonden og Kerteminde Kommune, har byggeriet været en markant udvikling for stedet. Fjord&Bælt har delt et smugkig på hovedbygningen, og de ser frem til at vise det færdige resultat til offentligheden snart.
Kerteminde sport & fritid meddeler, at svømmehallens åbningstider er justeret i påsken. Interessenter kan finde den fulde oversigt over de nye tider i det vedhæftede billede i deres Facebook-opslag.
Den lokale svømmehal byder alle velkomne til at nyde en svømmetur, hvad enten det er for motionens skyld, leg eller simpelthen for afslapning i de gode pausetider.
Kerteminde sport & fritid sender samtidig en venlig påskehilsen til alle i området.
Kerteminde Byskole har lancéret et nyt valgfag, lystfiskeri, og modtager stor opbakning fra Friluftsrådet, forældre og frivillige. Skolens elever får nu muligheden for at lære alt om fiskeri, selvom nogle aldrig har holdt en fiskestang før.
Med hjælpen fra Friluftsrådet er valgfaget blevet til det, de betegner som et "drømmefag". Skolen ser frem til næste fisketur til Vestfyn, som finder sted lige efter påske. Arrangementet understreger Kerteminde Byskole's engagement i at udvide mulighederne for praksislæring udenfor klasseværelset.
Kerteminde Gymnastikforening markerede i dag afslutningen af sæsonen for Tumlastik-holdet med en fest, der bød på leg, musik og hygge.
Arrangementet blev en succes takket være deltagelse fra både børn og forældre, der skabte en god stemning. Trænerteamet modtog desuden en fin gave fra forældre og børn som tak for deres indsats gennem sæsonen.
Foreningen ser frem til næste sæson og håber på at gense både gamle og nye ansigter.
Studerende fra UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole har i samarbejde med FORCE Technology afsluttet et succesfuldt projekt under "Afkobling 2030: Kerteminde Alliancen." Projektet, som er en del af et initiativ fra Erhverv & Turisme i Kerteminde, fokuserer på at styrke innovation og bæredygtighed i lokale virksomheder.
Gennem projektet har de studerende udviklet et digitalt koncept for en selvevalueringstest, som gør det muligt for virksomheder at vurdere deres bæredygtighedsniveau. Dette inkluderer et digitalt dashboard, der hjælper virksomheder med at visualisere deres resultater og udvikling.
Erhverv & Turisme i Kerteminde ser projektet som en god mulighed for lokal erhvervsliv, og opfordrer andre virksomheder i kommunen til at deltage i lignende initiativer. Interesserede kan kontakte erhvervskonsulent Anja Svenstrup for mere information.