Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
1 time siden

Kerteminde Strandfest 2026 flytter til ny placering

Årets Kerteminde Strandfest afholdes fra torsdag den 4. juni til søndag den 7. juni 2026. Arrangementet finder i år sted på det grønne område ved Kerteminde Roklub ved Kerteminde Fjord, som kommunen har stillet til rådighed.

Tivoli vil være en fast del af festlighederne alle fire dage, og der vil være en række aktiviteter og oplevelser for både børn og voksne. Det bemærkes, at der i år ikke vil være et øltelt, da kommunen har afslået tilladelsen. Organisatorerne glæder sig til at byde alle velkommen til nogle hyggelige dage ved fjorden.

Opslagstavlen
Sponsoreret
43 minutter siden
Lokalt nyt
1 time siden

Nybro Frugtplantage kåret til Danmarks bedste gårdbutik

Erhverv & Turisme i Kerteminde fejrer de lokale gårdbutikker, efter at Nybro Frugtplantage i Mesinge har vundet prisen som Danmarks Bedste Gårdbutik. Prisen havde over 70 deltagere fra hele landet.

En anden lokal butik, Gårdbutikken Skovløkke Frilandsgrønt i Marslev, fik også mange stemmer og modtog stor anerkendelse. Erhverv & Turisme i Kerteminde udtrykker stolthed over de lokale butikker og deres succes.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kerteminde Boldklub inviterer til Klubbens Dag med skarpe tilbud

Kerteminde Boldklub opfordrer lokale til at deltage i Klubbens Dag lørdag den 30. maj, hvor man kan kombinere støtte til klubben med at få gode tilbud med hjem. Kerteminde Antenneforening (KAF-NET) vil være til stede med en stand på dagen og tilbyder en unik mulighed for at hjælpe klubben økonomisk.

For hver ny kunde, der tegner et internetabonnement hos KAF-NET på denne dag, donerer selskabet hele 1.000 kr. til Kerteminde Boldklub. Derudover kan man få 1000 Mbit internet til en fast lav pris på 199 kr./md. samt et mobilabonnement med frie opkald og sms'er og 100 GB data for kun 99 kr./md.

Dette tiltag giver de fremmødte mulighed for at støtte deres lokale boldklub, mens de benytter sig af fordelagtige priser. Familien opfordres til at møde op og deltage i en hyggelig dag i klubben.

Lokalt nyt
8 timer siden

Midlertidig lukning af Kerteminde svømmehal fra 28. maj

Kerteminde Sport & Fritid informerer om, at svømmehallen vil være lukket midlertidigt. Lukningen træder i kraft torsdag den 28. maj og varer frem til søndag den 14. juni.

Baggrunden for lukningen er et nødvendigt malearbejde i bassinerne. Det lille bassin kræver fuldstændig tømning, mens det store bassin kun tømmes delvist, hvilket forklarer den længere lukningsperiode.

Foreningen beklager eventuelle ulemper, men understreger nødvendigheden af arbejdet for at undgå yderligere lukninger efter færdiggørelsen af nye omklædningsfaciliteter. Kerteminde Sport & Fritid vil holde deres brugere opdaterede under forløbet.

Lokalt nyt
8 timer siden

Gratis festdag med oplevelser på Kerteminde Marina

Kerteminde Marina åbner op for en festdag fyldt med gratis oplevelser for hele familien. Arrangementet finder sted lørdag den 30. maj fra kl. 10.00 til 17.00 i området omkring Marinaen.

Det lokale initiativ Plads Til Alle deler invitationen på Facebook og opfordrer alle til at komme forbi og tage del i festlighederne. Dagen byder på en række aktiviteter, som kan opleves uden omkostninger. For yderligere detaljer kan interesserede besøge Kerteminde Havns officielle hjemmeside.

Lokalt nyt
9 timer siden

Kerteminde inviterer til branchegruppemøde om industriens fremtid

Erhverv & Turisme i Kerteminde har offentliggjort et arrangement, der stiller skarpt på fremtidige udfordringer og muligheder for danske produktionsvirksomheder.

Den 17. juni 2026 er der branchegruppemøde i Skt. Laurentii Salen, hvor Nordøstfyns Erhvervsråd samler industri-, energi-, produktions- og maritime erhverv for at diskutere branchens forvandling. Helmut Schwartz fra MADE samt Erhvervs- & Arbejdsmarkedsafdelingen i Kerteminde Kommune vil være blandt oplægsholderne.

Fokus vil være på grøn omstilling, digitalisering og samarbejde. Tilmelding sker senest den 15. juni via erhvervsrådets tilmeldingsportal.

Lokalt nyt
9 timer siden

Kerteminde Minigolf udlover årskort i ny konkurrence

Der er mulighed for at vinde et årskort til resten af minigolf-sæsonen hos Kerteminde Minigolf. I en nyligt offentliggjort Facebook-post inviterer de lokale minigolfentusiaster til at gætte på, hvilken af de tre isvarianter – Skipper-vaffel, Chokopirat eller Skildpadde-drøm – der sælges mest af i deres ishus.

Konkurrencen er Kerteminde Minigolfs måde at sige tak for den store opbakning til både banen og ishuset. Deltagerne har indtil den 29. maj til at indsende deres gæt, og vinderne vil kunne hente deres præmie fra lørdag, gerne i forbindelse med Marinaens Dag. De heldige vindere, der trækkes tilfældigt, vil blive offentliggjort i kommentarsporet.

Erhverv
Sponsoreret
14 timer siden

Mest sælgende i kommunen: home Kerteminde-Munkebo skaber trygge bolighandler på Østfyn

Med 101 solgte boliger det seneste år og en sælgeranbefaling på 9,5 ud af 10 markerer home Kerteminde-Munkebo sig som en af de stærke ejendomsmæglerforretninger i Kerteminde Kommune. Her kombineres lokalkendskab, bred markedsføring og tæt dialog med sælgerne.

Mest sælgende i kommunen: home Kerteminde-Munkebo skaber trygge bolighandler på Østfyn
Kilde: home Kerteminde-Munkebo
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
25-05-2026 20:16
Lokalt nyt
25-05-2026 19:55

Kerteminde Boldklubs U11-drengene imponerede til Mads Hermansen Cup

Kerteminde Boldklubs U11-hold inspirerede med en flot 2. plads ved Mads Hermansen Cup i pinsen, en præstation der vakte begejstring hos både spillere og tilskuere.

På Facebook deler klubben stolt, hvordan et blandet hold af U11-drenge, nogle blot i gang med deres første stævne eller kamp, formåede at nå finalen. Undervejs sejrede de i en intens straffekonkurrence mod Hvidovre og dominerede Brønshøj med 4-2, før de mødte en udfordrende finale.

Klubben roser drengenes sammenhold og sportsånd, samt den støtte fra både forældre og andre deltagere, der anerkendte deres stærke fællesskab og dygtighed. Klubben ser frem til næste weekends lokalopgør mod Langeskov til KB’s Klubdag.

Lokalt nyt
25-05-2026 11:50

Johannes Larsen Museet åbent 2. pinsedag for besøgende

Johannes Larsen Museet har meddelt, at museet vil holde åbent på 2. pinsedag, den 25. maj, fra klokken 10 til 16. Dette giver lokale familier og kunstinteresserede en mulighed for at opleve museets unikke samling og udforske Johannes og Alhed Larsens historiske kunstnerhjem.

Med budskabet om at tage venner og familie med håber museet at kunne tiltrække mange besøgende til en oplevelsesrig dag på Fyn. Museet ser frem til en dag fyldt med kunst og kultur, og til at byde besøgende velkommen til en særlig pinsedag på Østfyn.

Opslagstavlen
Sponsoreret
24-05-2026 20:15
Opslagstavlen
Sponsoreret
24-05-2026 18:01

Nyt fra VVS EKSPRESSEN ApS

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Dagligvarer
24-05-2026 16:06

Friske tilbud: Kims chips til kun 10 kr. og Bistronne kyllingemarked til 10 kr.

Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Kerteminde og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Netto, Spar og SuperBrugsen/Kvickly.

Friske tilbud: Kims chips til kun 10 kr. og Bistronne kyllingemarked til 10 kr.
Lokalt nyt
24-05-2026 13:25

Fjord&Bælt åbnede dørene til ny sæson med stor glæde

Fjord&Bælt i Kerteminde fejrede i dag sin åbningsdag, hvor de med stor spænding og begejstring tog imod besøgende. Med et program fokuseret på formidling af det fascinerende liv under havets overflade, blev gæsterne mødt med inspirerende fortællinger om havdyrene.

Arrangementet bød på et hav af oplevelser, som har været under forberedelse, og som Fjord&Bælt med stor tilfredshed kunne præsentere. Der blev rettet en stor tak til de mange gæster, der kiggede forbi for at deltage i festlighederne.