Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
2 timer siden

Turismens Venner afholder månedsmøde i Kerteminde

Onsdag den 30. september kl. 14 inviterer Turismens Venner Kerteminde til deres månedsmøde på Sejlsportcentret, beliggende på Marinavejen.

Arrangementet byder på kaffe, kage, og hyggelige timer, hvor formanden for Kerteminde Cityforening, Hans Kaas, vil fortælle om foreningens arbejde.

Alle interesserede, som vil lære mere om Turismens Venner, er velkomne til at deltage.

Lokalt nyt
30 minutter siden

Kerteminde Minigolf tilbyder dobbeltspil i efterårstilbud

Kerteminde Minigolf har annonceret et særligt efterårstilbud til deres gæster. Ved betaling for én runde får besøgende nu mulighed for at spille hele banen to gange, inden sæsonen afsluttes.

Efterårskampagnen kører frem til afslutningen af uge 42, hvor minigolfbanen lukker ned for sæsonen. Hvis vejret og resten af efteråret tillader det, opfordres interesserede til at besøge banen for at nyde den ekstra tid i godt selskab.

Lokalt nyt
40 minutter siden

Turismedagen 2026 sætter fokus på fremtidens turisme i Kerteminde

Erhverv & Turisme i Kerteminde inviterer til Turismedagen 2026, en begivenhed der afholdes den 27. oktober fra kl. 12.00 til 17.30 i Kerteminde Kino. Formålet er at diskutere og udvikle fremtidens turisme indenfor Kerteminde Kommune gennem nye idéer og samarbejder på tværs af branchen.

Dagen byder på indsigt i fire vigtige områder: outdoor, eventturisme, digitalisering og bæredygtig turisme. Deltagere kan forvente praktiske eksempler og mulighed for at netværke. Tilmeldingsfristen er den 22. oktober kl. 9.00, og interesserede kan finde link til tilmelding i Facebook-kommentaren. Initiativet sker på vegne af Kerteminde Kommune, som fremmer innovation i turismens mange facetter.

Lokalt nyt
1 time siden

Johannes Larsen Museet åbner ny særudstilling med fynske kunstnere

Museumsinspektør Anne Steensgaard deler i en klumme til Kerteminde Ugeavis nyheder om Johannes Larsen Museets seneste særudstilling, VIDSYN. Udstillingen, som netop er åbnet, præsenterer værker fra 23 kunstnere med rødder på Fyn.

Flere af deltagerne har fundet inspiration til deres værker på museet selv, og udstillingen giver dermed et nyt perspektiv på Larsen-familiens kunstneriske arv. Museet håber, at udstillingen vil skabe fornyet interesse i den lokale kunsthistorie og invitere til refleksion over Fyns kreative bidrag.

Lokalt nyt
1 time siden

Natteravnene søger nye medlemmer til nattelivet i Kerteminde

Natteravnene i Kerteminde Kommune opfordrer lokale borgere til at blive en del af deres indsats for et trygt og hyggeligt natteliv. Gruppen er kendt for deres smilende tilstedeværelse blandt de unge, hvor de kombinerer vigtige samtaler med en varm fællesskabsfølelse.

Interesserede behøver ikke særlige superhelteevner, kun lysten til at gøre en forskel og bidrage til sikkerhed i nattelivet. Teamet inviterer alle, der overvejer at deltage, til at kontakte dem via Facebook Messenger eller telefon.

Vejret
8 timer siden

Rolig vejrdag med lun afslutning

Kølig start, mild eftermiddag. Dagen tegner til at blive tør og forholdsvis behagelig med temperaturer, der løfter sig fra 15 grader i løbet af morgenen til omkring 19 grader sidst på dagen. Vinden holder sig svag til moderat, så det bliver en af de dage, hvor man faktisk kan være ude uden at skulle kæmpe med vejret.

Rolig vejrdag med lun afslutning
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
18 timer siden

Begrænset adgang til villaen hos Johannes Larsen Museet

Johannes Larsen Museet meddeler, at der vil være begrænset adgang til museets villa i uge 40 og 41. På hverdage fra tirsdag til fredag i museets åbningstid, arbejder konservatorer fra Konservering Fyn med bevaringsarbejde i villaen. Arbejdet betyder blandt andet rengøring af malerier, og at den røde stue vil være lukket for besøg.

Der er dog mulighed for indsigt i de fascinerende processer, da museet tilbyder "åbent værksted" tirsdag og torsdag fra kl. 13-14 i begge uger. Her kan interesserede få et kig på konservatorernes indsats for at bevare de historiske indretninger og kunstværker, der gør museet til et enestående kunstnerhjem. Museet opfordrer til forståelse for de midlertidige begrænsninger og byder på muligheden for at stille spørgsmål for yderligere oplysninger.

Lokalt nyt
19 timer siden

Fjord&Bælt inviterer til lærerig dissektion for nysgerrige børn

Fjord&Bælt byder på en anderledes oplevelse, hvor børn og deres voksne kan komme tæt på havdyrenes fascinerende indre. Den 28. september inviterer centeret til en live-dissektion ledet af erfarne naturguider. Her kan man blandt andet lære om, hvordan en fisk trækker vejret under vandet, og at en blæksprutte har tre hjerter.

Arrangementet lover en lærerig dag, hvor deltagerne kan få indsigt i havdyrenes skjulte verden. Fjord&Bælt opfordrer interesserede til at tage børnene med til denne unikke oplevelse, der kombinerer naturvidenskab og spænding.

Lokalt nyt
19 timer siden

Læsemaraton og pizza på Munkebo og Langeskov Bibliotek

I efterårsferien inviterer Kerteminde Bibliotekerne børn og unge til læsemaraton på Munkebo og Langeskov Bibliotek. Arrangementet byder på en eftermiddag fyldt med læsning og fordybelse, hvor deltagerne selv vælger deres læsestof og tempo.

I hyggelige omgivelser kan man tage sin yndlingsbog med, en pude og et tæppe. Kl. 18.00 serveres der pizza til alle.

Læsemaratonet finder sted fredag den 9. oktober på Munkebo Bibliotek og tirsdag den 13. oktober på Langeskov Bibliotek, begge dage fra kl. 16.00 til 20.00. Deltagelsen er gratis, men kræver tilmelding, som kan klares hos personalet eller via bibliotekets hjemmeside.

Opslagstavlen
Sponsoreret
21 timer siden
Lokalt nyt
28-09-2026 12:25

Lundsgaard Gods tilbyder frisk luft til mødedeltagere

Lundsgaard Gods i Kerteminde opfordrer virksomheder til at tænke ud af boksen og tage deres møder ud under åben himmel. Godsets placering tæt på naturen giver deltagerne mulighed for en forfriskende pause fra det traditionelle mødelokale.

Deltagerne kan tage en "walk & talk" i skoven, nyde udsigten ved vandet, eller blot få frisk luft i pauserne for at lade idéerne flyde nemmere. Med denne tilgang kan man undgå en hel dag indendørs, og give plads til både koncentration og bevægelse.

For dem der er interesserede i at prøve en anderledes møderamme, kan Janne hos Lundsgaard Gods kontaktes for yderligere information om mulighederne.

Erhverv
Sponsoreret
28-09-2026 12:01

Kerteminde Kino er nu officiel Kulturpasaktør indtil og med december 2026

Unge mellem 15 og 25 år, som er i besiddelse af et Kulturpas, kan nu fremadrettet indtil og med december 2026 bruge passet som betalingsmiddel i Kerteminde Kino til biografbilletter. Et nyudstedt Kulturpas indeholder 1000 kr., som den unge kan vælge at bruge hos forskellige kulturpasaktører.

Kerteminde Kino er nu officiel Kulturpasaktør indtil og med december 2026
Kilde: Rikke Mohr Jørgensen
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
28-09-2026 12:01

Kerteminde Boldklubs U7-hold deltog med energi i Årslev stævne

Denne weekend deltog to U7-hold fra Kerteminde Boldklub i et spændende fodboldstævne afholdt i Årslev.

Spillerne gav alt, hvad de havde, og det blev en dag fyldt med kampråb, mål og sportsånd. Børnene, heriblandt August, Noah, Anker og flere, spillede sammen, gav highfives og sang sejrs kampråb, hvilket gjorde dagen uforglemmelig for de unge talenter.

Der er ingen tvivl om, at disse unge spillere har fået nogle mindeværdige oplevelser og inspiration til fremtidige fodboldbegivenheder.

Lokalt nyt
28-09-2026 11:10

Stor interesse for Efterskolernes Dag på Kerteminde Efterskole

Kerteminde Efterskole havde glæde af et væld af besøgende under den årlige Efterskolernes Dag, hvor gæsterne fik mulighed for at opleve livet på efterskolen.

Arrangementet bød på rundvisninger, hvor skolens egne elever stolt viste skolen frem og gav indsigt i deres dagligdag. Besøgende kunne på den måde få en autentisk fornemmelse af hverdagen på efterskolen.

Den varme modtagelse og engagement fra både elever og gæster skabte en mindeværdig dag, og skolen håber på at se de besøgende igen i fremtiden.

Lokalt nyt
28-09-2026 06:10

Betaler du for meget for dit internet?

I Kerteminde koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 299 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.

Betaler du for meget for dit internet?
Opslagstavlen
Sponsoreret
27-09-2026 20:15