Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
1 time siden

Kerteminde byder indenfor til Turismedagen 2026 i oktober

Kerteminde Kommune sætter fokus på fremtidens turisme ved Turismedagen 2026, som finder sted tirsdag den 27. oktober i Kerteminde Kino.

Arrangementet er planlagt i samarbejde med Erhverv & Turisme i Kerteminde og retter sig mod aktører inden for turisme, hotel, restaurant og oplevelsesindustrien.

Deltagerne vil kunne fordybe sig i emner som outdoor-aktiviteter, eventturisme, digitalisering og bæredygtighed. Dagen byder på konkrete cases og nye indsigter, der kan inspirere til udvikling. Tilmeldingsfristen er den 22. oktober kl. 9. Mere information og tilmelding findes via det oplyste link.

Lokalt nyt
1 time siden

Ændrede åbningstider i Kerteminde svømmehal 4. oktober

Kerteminde sport & fritid informerer om ændringer i svømmehallens åbningstider søndag den 4. oktober.

På grund af et svømmestævne arrangeret af den lokale svømmeklub vil svømmehallen kun være åben fra kl. 07:00 til 09:30.

Foreningen ønsker svømmeklubben et succesfuldt stævne og takker for forståelsen fra de besøgende.

Lokalt nyt
1 time siden

Orlaprisens nominerede bøger ankommet til Kerteminde Bibliotekerne

Kerteminde Bibliotekerne inviterer alle bogelskere til at opdage de nominerede bøger til Orlaprisen 2026, som nu er tilgængelige på Kertemindes tre biblioteker. Bøgerne er opdelt i fem kategorier: "Sygt sjovt", "Fantastiske tegninger", "Spænding og fantasy", "Venner og verden", og "Super serie".

Hvert bibliotek har fem bøger ad gangen, som løbende roteres mellem bibliotekerne. Bibliotekspersonal hjælper gerne med reservationer af specifikke titler. Desuden kan bøgerne også læses eller lyttes til via eReolen. Afstemningen til Orlaprisen løber fra 1. oktober til 1. november.

Lokalt nyt
1 time siden

Brætspilscafe hos Kerteminde Bibliotekerne starter op efter sommerferien

Plads Til Alle annoncerer sæsonens start på brætspilscafeen hos Kerteminde Bibliotekerne, et populært fritidstilbud for alle skolebørn og unge i kommunen.

Brætspilscafeen finder sted på onsdage, hvor børn og unge kan mødes for at spille forskellige spil. Aktiviteterne er planlagt både på Kerteminde Bibliotek og Munkebo Bibliotek med opstart henholdsvis den 9. september og den 2. september. Tilbuddet afrundes inden jul.

Uanset om man spiller alene, mod en ven, eller i en gruppe, er Signe fra biblioteket klar til at hjælpe med regler og finde spillepartnere. Deltagerne kan se frem til hyggelige stunder med fede spil og gratis popcorn.

Lokalt nyt
1 time siden

Ny særudstilling "Vidsyn" åbner på Johannes Larsen Museet

Johannes Larsen Museet, som netop har haft travlt i ugens løb, er snart klar til at afsløre deres nyeste særudstilling, "Vidsyn - ny fynsk kunst". Udstillingen, der åbner denne weekend, har fokus på temaet natur, oppfattet i både mytisk og urban forstand.

Den nye udstilling er skabt i samarbejde med 23 kunstnere, der alle har en forbindelse til Fyn. Publikum kan se frem til at opleve værker af blandt andre Bertil Osorio Heltoft, Christian Bang Jensen og Frida Niemann Lundrup. Museet ønsker velkommen til en oplevelse, der vækker refleksioner over naturens mange facetter.

Boligmarked
5 timer siden

Lille Vibyvej 50 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.

5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Lille Vibyvej 50 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Boligmarked
5 timer siden

Top 6 over dyreste boliger til salg i Kerteminde. Priser op til 25.000.000 kr

Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Kerteminde.

Top 6 over dyreste boliger til salg i Kerteminde. Priser op til 25.000.000 kr
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
6 timer siden
Lokalt nyt
6 timer siden

Langeskov klar til kræmmermarked med over 350 stande

Denne weekend forvandles Langeskov til et mekka for kræmmere og nysgerrige sjæle, når Langeskov Kræmmermarked åbner dørene fra den 18. til 20. september. Med over 350 kræmmerstande er der rig mulighed for at gå på opdagelse blandt både loppeguld og lokale specialiteter.

Markedet, der afholdes på markedspladsen ved Grønvangen, er en stolt tradition og et årligt højdepunkt for området. Besøgende kan nyde turen gennem boderne, tage en svingom i Nordisk Tivoliparks forlystelser og lade sig indfange af den særlige atmosfære, som har gjort markedet til et samlingssted for både familier og kræmmerentusiaster.

Fredag åbner kræmmermarkedet kl. 15.00, mens aktiviteterne lørdag og søndag starter kl. 10.00 og slutter kl. 18.00. Entrébillet er påkrævet, og hele programmet kan findes online. Hvis du leder efter noget unikt, kan dette marked være stedet, hvor du opdager skatten, du ikke vidste, du manglede.

Lokalt nyt
7 timer siden

Sinne Eeg og Jacob Christoffersen optræder på Lundsgaard Gods

Jazzsangeren Sinne Eeg og pianist Jacob Christoffersen giver en særlig optræden på Anexet ved Lundsgaard Gods nu på torsdag den 17. september.

Lundsgaard Gods deler på Facebook, at der vil være en lille overraskelse i vente, når duoen går på scenen. Billetter til arrangementet kan erhverves via deres hjemmeside. Musikelskere fra Kerteminde og omegn opfordres til at tage del i denne unikke musikoplevelse.

Lokalt nyt
7 timer siden

U11A drenge fra Kerteminde Boldklub sejrer i målrigt opgør

Søndag den 13. september bød på en intens og underholdende kamp på banerne i Kerteminde, hvor Kerteminde Boldklubs U11A-hold tog imod OB.

Publikum blev vidner til en meget målrig kamp, hvor i alt 12 mål blev scoret. Kertemindes offensiv stod skarpt og blev ledet an af Alexander Krogh, som leverede en bemærkelsesværdig præstation med i alt fem mål, heriblandt et straffespark.

På trods af OB's stærke boldomgang og imponerende holdformåen kæmpede Kerteminde sig til en 7-5 sejr i den publikumsvenlige kamp. Kampen bød på alt fra flotte langskudsmål, til mål opstået fra 1-2 kombinationer og spændende hjørnespark.

Vejret
13 timer siden

Blæsende start, men dagen holder tørt

Kølig start, mild eftermiddag.

Blæsende start, men dagen holder tørt
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
15-09-2026 18:05

Kerteminde Bibliotekerne deltager i bogudfordring i september

Kerteminde Bibliotekerne deltager entusiastisk i initiativet #Septemberbøger, som er startet af Ringsted Bibliotek. Udfordringen indebærer 30 forskellige bogrelaterede temaer, én for hver dag i måneden.

Hver dag deler bibliotekerne deres anbefalinger på Instagram, hvor de foreslår bøger, der passer til dagens tema. Man kan finde hele listen over de indtil videre foreslåede bøger på bibliotekets hjemmeside, hvor de også kan reserveres. Både læseheste og nybegyndere i Kerteminde og omegn opfordres til at følge med online for at hente inspiration.

Opslagstavlen
Sponsoreret
15-09-2026 16:13
Lokalt nyt
15-09-2026 13:50

Kerteminde Boldklub U11A triumferer mod BBB i tæt kamp

Kerteminde Boldklubs U11A drenge kunne søndag fejre en sejrrig kamp mod BBB med resultatet 6-3. Kampen fandt sted den 6. september, hvor de lokale helte efter en hård start alligevel formåede at vende skuden.

Trods en udfordrende begyndelse med en tidlig 0-2 føring til hjemmeholdet, kæmpede Kerteminde-drengene sig tilbage. De kunne gå til halvleg med en føring på 3-2. I anden halvleg formåede Kerteminde Boldklub at bevare overtaget, selvom BBB havde mest boldbesiddelse.

Sejren blev sikret med mål fra Nicolai Michaelsen, Johan Brandt Dall, Jakob Arp Gamborg og Viktor Winther Thomsen, hvoraf det sidste mål endda blev scoret direkte på hjørnespark.

Lokalt nyt
15-09-2026 13:15

Natteravnene skabte god stemning i Munkebo og Kerteminde

Natteravnene i Kerteminde Kommune har haft en aktiv weekend med deres seneste vandring, der inkluderede besøg i både Munkebo og Kerteminde.

De frivillige startede aftenen i Munkebo, hvor de blandt andet kiggede forbi Multiparken og hallen, inden de fortsatte deres tur ved at tage bussen til Kerteminde.

Begge steder benyttede de muligheden for at møde de lokale unge, hvilket resulterede i masser af positive møder med hyggelige og sjove samtaler. Den varme modtagelse og det gode fællesskab blev særligt fremhævet af Natteravnene.

Denne slags initiativer bidrager til at skabe tillid og tryghed blandt de unge i lokalsamfundet.