Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
1 time siden

Kunstbakke til hjemmet hos Johannes Larsen Museet i Kerteminde

Johannes Larsen Museet i Kerteminde tilbyder nu et unikt stykke kunst til hjemmet i form af en bakke dekoreret med maleriet "Havlitter" fra 1920. Dette motiv viser de elegante dykænder, som ses i Danmark om vinteren, og er skabt af den kendte kunstner Johannes Larsen.

Bakken er lavet af birkefiner og kan både bruges praktisk i servering eller som dekoration. Den kan købes for 299 kr. i museets butik eller via deres webshop. Museet opfordrer kunstinteresserede til at finde netop deres favorit i butikken eller online.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kerteminde Boldklubs U11-drenge dominerede med stort spil

Kerteminde Boldklubs U11A hold tog imod Højfyn søndag den 25. oktober og leverede en forrygende præstation. Resultatet 11-2 afspejler en kamp, hvor Kerteminde hurtigt etablerede kontrol, især i første halvleg, der bød på imponerende 7 mål. Viktor Winther-Thomsen indledte og afrundede målfesten med i alt fem mål alene.

I anden halvleg, hvor tempoet dalede en smule, fortsatte målrækken med to af de fire mål scoret på flotte hovedstød. Felix Wolf, Julius Bech Moos, Alexander Krogh, Jakob Gamborg og Valdemar Grønholdt Hartmann bidrog også til holdets overbevisende sejr. Kerteminde Boldklub kunne dermed fejre en storslået hjemmebanekamp.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kerteminde biblioteker inviterer til juleklip for hele familien

Kerteminde Bibliotekerne åbner dørene for en kreativ juledag med juleklip og hygge på programmet. Arrangementet er tiltænkt hele familien og foregår på bibliotekerne i Kerteminde, Munkebo og Langeskov.

De lokale biblioteksvenneforeninger sørger for, at børn og voksne kan fordybe sig i forskellige kreative projekter, såsom at lave julepynt og små julegaver. Arrangementet afholdes fra kl. 10.00 til 12.30, henholdsvis den 21. november i Kerteminde og Langeskov og den 28. november i Munkebo.

Materialer og lidt sødt til ganen bliver stillet til rådighed, og det kræver hverken tilmelding eller betaling at deltage. Publikum opfordres til at tage godt julehumør med, når de møder op for at sprede julestemningen sammen.

Vejret
8 timer siden

Køligt vejr med stille tempo i dag

Kølig start, mildere midt på dagen. Dagens vejr holder sig tørt, og temperaturen bevæger sig stille op fra morgenens lave niveau til en top omkring 9 grader.

Køligt vejr med stille tempo i dag
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Alarm112
18 timer siden
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
18 timer siden

Kerteminde svømmehal åbner nye omklædningsrum med ceremoni

Fredag den 13. november kl. 14.45 inviterer Kerteminde Sport & Fritid til åbningen af de nye omklædningsrum i svømmehallen. Efter flere måneders ventetid præsenteres både nye omklædningsrum, et nyt indgangsparti og et opdateret billetsystem.

For at fejre den længe ventede opgradering, vil borgmester Michael Nielsen klippe snoren ved en ceremoni, hvor der også bydes på lidt sødt og forfriskende til gæsterne. Lokalbefolkningen opfordres til at deltage og opleve de nye faciliteter. Kerteminde Sport & Fritid udtrykker taknemmelighed for borgernes tålmodighed og ser frem til et godt fremmøde på åbningsdagen.

Lokalt nyt
19 timer siden

Johannes Larsen Museet udvider High Tea-arrangementer i Kaffehuset

Johannes Larsen Museet har oplevet stor interesse for deres High Tea i Kaffehuset, og har derfor besluttet at tilføje tre nye datoer til kalenderen i 2027.

Arrangementet, der byder på en eftermiddag med lækre sandwiches, scones og kager i stemningsfulde omgivelser, vil nu også finde sted søndag den 7. februar, 7. marts og 4. april.

Interesserede kan læse mere og sikre sig plads via museets link til bookingportalen. Museet ser frem til at byde endnu flere gæster velkommen til de oplevelsesrige eftermiddage i Kerteminde.

Lokalt nyt
20 timer siden

Nye omklædningsrum åbner i Munkebo Svømmehal fredag

Fredag den 13. november kl. 14.45 markerer Kerteminde Kommune åbningen af de nyrenoverede omklædningsrum i Munkebo Svømmehal. Det nye indgangsparti og billetsystem vil også blive præsenteret.

I anledning af afsløringen holdes en lille ceremoni med snoreklip og servering af lidt sødt og vådt til ganen. Med svømmehallens skiftende rum nyistandsat, får vinterens svømmeentusiaster endnu en grund til at benytte de indendørs faciliteter, mens vinterbaderne overtager kommunens strande.

Opslagstavlen
Sponsoreret
23 timer siden
Mød dine naboer
06-11-2026 12:30

Bent Einar Lange finder fællesskab, sindsro og godt humør i Kerteminde

Hvad er det bedste ved at bo i Kerteminde - med dine ord?

Bent Einar Lange finder fællesskab, sindsro og godt humør i Kerteminde
Kilde: Bent Einar Lange
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
06-11-2026 12:20

Vinder af beredskabskonkurrence fundet hos Kerteminde Bibliotekerne

Kerteminde Bibliotekerne har fundet vinderen af deres konkurrence i forbindelse med Beredskabsdagen, der blev afholdt den 27. oktober. Over 60 personer deltog i "Tip 6 rigtige"-konkurrencen for en chance til at vinde en beredskabskasse fra ReadyBox.

Den heldige vinder, Ann, kan nu se frem til at modtage en komplet beredskabspakke, som indeholder vigtige redskaber til krisesituationer, såsom en nødradio og en kompakt gasvarmeovn. Biblioteket takker alle deltagere for at have gjort dagen til en succesfuld begivenhed.

Lokalt nyt
06-11-2026 11:45

Kerteminde Cup søger nye medlemmer til styregruppen

Kerteminde Boldklub forbereder sig på den næste udgave af Kerteminde Cup, som afholdes i 2027, samme år som klubben fejrer sit 100-års jubilæum. Begivenheden har tidligere haft stor succes, med cirka 1.000 deltagere i 2026.

Klubben søger nu 3-5 nye medlemmer til styregruppen, da nogle af de erfarne medlemmer har valgt at træde tilbage. Interesserede, uanset erfaring, inviteres til at deltage i et uforpligtende orienteringsmøde den 19. november kl. 19.00 i KB's klubhus.

Kerteminde Boldklub opfordrer alle med interesse i at bidrage til det lokale fællesskab til at overveje muligheden, og spørgsmål kan rettes til deres mail.

Det sker
06-11-2026 07:05

Oplev SPOT-udstillingen med KADYS og Rune Frederiksen i Kerteminde

Galleri Havn i Kerteminde inviterer til en unik kunstoplevelse med deres SPOT-udstilling, hvor kunstnerne KADYS og Rune Frederiksen præsenteres i særskilte præsentationer. Udstillingen finder sted på tre forskellige dage i november 2026.

Oplev SPOT-udstillingen med KADYS og Rune Frederiksen i Kerteminde
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
05-11-2026 18:55

Natteravnene i Kerteminde inviterer unge til hyggeaften

Natteravnene i Kerteminde Kommune åbner deres døre for unge, der ønsker at tilbringe aftenerne i trygge og hyggelige rammer. Initiativet, der har til huse i kælderen på byskolen ved kontorbygningen, byder på aktiviteter hver fredag og lørdag aften fra kl. 19.00 til 23.00.

Arrangementerne er fokuseret på fællesskab, nærvær og hyggelige stunder, hvor de unge kan mødes, slappe af og have gode samtaler. For nylig blev aftenen krydret med brunsviger fra Clausens Eftf og festlige halloween-pyntede unge.

Lokalt nyt
05-11-2026 18:50

Ny udstilling 'Skovens tid' på vej til Johannes Larsen Museet

Kerteminde Byarkiv støtter op om den kommende udstilling "Skovens tid" på Johannes Larsen Museet, som åbner den 30. januar 2027. De bidrager med arkivalier, kort og billeder, hvilket vil give udstillingen en lokal vinkel.

Den aktuelle udstilling er en udvidet version af en tidligere udstilling fra Nivaagaards Malerisamling og vil blandt andet inkludere kunst fra Fynbomalere samt billeder af lokale skove. Udstillingen bliver tilgængelig indtil den 13. juni 2027. Hvis man er nysgerrig, kan nogle af Kerteminde Byarkivs billeder allerede nu ses online på Arkiv.dk.

Lokalt nyt
05-11-2026 18:30

Tyverier på fynske havne vækker bekymring hos Kerteminde Marina

Kerteminde Marina advarer lokale sejlere om en bølge af indbrud ved flere fynske havne, hvor professionelle tyve har stjålet kostbart udstyr fra både. For at forhindre tyveri i Kerteminde opfordres fastliggere til at være ekstra opmærksomme og tage en række sikkerhedsforanstaltninger.

Disse foranstaltninger inkluderer at sikre stiger, fjerne værdigenstande og straks anmelde mistænkelige aktiviteter til politiet. Hændelser kan også indrapporteres til havnekontoret via e-mail. Havnekontoret understreger vigtigheden af fælles indsats for at beskytte både og udstyr.