Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
4 timer siden

FlowerFolk donerer blomster til Natteravnenes Ravnestue

Natteravnene i Kerteminde Kommune takker Vibeke fra FlowerFolk for generøst at donere blomsterdekorationer, der nu pryder Ravnestuen.

Disse dekorationer bidrager til en unik atmosfære og spreder glæde i hele lokalet. Natteravnene udtrykker deres dybfølte taknemmelighed for denne gestus, der bringer ekstra varme til deres miljø.

Lokalt nyt
4 timer siden

Studerende fra UCL tilbyder digitale løsninger til Kerteminde-virksomheder

Erhverv & Turisme i Kerteminde annoncerer, at multimediedesignstuderende fra UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole snart vil stille deres kompetencer til rådighed for lokale virksomheder. Fra den 14. november kan virksomheder i Kerteminde Kommune få hjælp til digitale idéer, visuel identitet og kreativt indhold.

Tidligere har studerende haft succes med projekter for blandt andet Johannes Larsen Museet og Vikingemuseet Ladby. Virksomheder, der ønsker at benytte sig af dette tilbud, opfordres til at kontakte erhvervskonsulent Anja Svenstrup for mere information. Det igangværende initiativ faciliteres af Erhverv & Turisme Kerteminde og skal skabe værdi gennem nye perspektiver og inspiration.

Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Alarm112
4 timer siden

Mand truede lokal KV-kandidat

Seneste opdateringer fra Fyns Politi på X: Fyns Politi sigter mand for trusler mod KV-kandidat #politidk https://t.co/41P3WIJhVH

Lokalt nyt
5 timer siden

Efterårsferiens sidste dage fyldt med hygge i Kerteminde

VisitKerteminde inviterer både lokale og gæster til at gøre de sidste dage af efterårsferien ekstra hyggelige med en række oplevelser i hyggelige rammer.

Gæster kan besøge Farvergården, en historisk købmandsgård fra 1630, som tilbyder gratis adgang til udstillinger frem til den 19. oktober. Alternativt kan man finde familiefilm på programmet hos Kerteminde Kino, hvor "Børnene fra Sølvgade" vises dagligt kl. 14.

Naturentusiaster kan desuden nyde smukke gåture ved Fynshoved eller Sybergland. Læs mere og få flere tips på VisitKertemindes hjemmeside.

Opslagstavlen
Sponsoreret
6 timer siden
Lokalt nyt
21 timer siden

Branchegruppemøde i Kerteminde fokuserer på golf-VM

Erhverv & Turisme i Kerteminde inviterer lokale virksomheder til et fælles branchegruppemøde den 4. november kl. 17 på Munkebo Kro. Målet er at samle kræfterne for at udnytte potentialet ved det kommende Danish World Championship i golf.

Mødet henvender sig både til medlemmer og ikke-medlemmer af Nordøstfyns Erhvervsråd. I fokus er idéudvikling og sikring af værdiskabelse for erhvervslivet i Kerteminde Kommune. Der vil blandt andet blive talt om mulighederne for fælles produkter og oplevelser, som kan styrke lokale erhverv.

Virksomheder kan tilmelde sig online, og Erhverv & Turisme opfordrer deltagerne til at tage en virksomhedsven med til den spændende aften.

Lokalt nyt
21 timer siden

KulturRum Kerteminde inviterer unge til kreativt frirum

Plads Til Alle præsenterer KulturRum Kerteminde, et nyt tilbud for unge i alderen 18-24 år, der søger retning og inspiration. Forløbet, som starter i uge 43 og foregår mandage og tirsdage kl. 13-15, henvender sig til dem, der er i gang med at finde deres vej uden en fast ungdomsuddannelse eller har mindre arbejdsbyrder.

Deltagerne får mulighed for at udforske kunst, musik, kultur og natur, samt engagere sig i lokale foreninger gennem aktiviteter eller praktikophold. Initiativet fremmer nysgerrighed, kreativitet og personlig udvikling, og er en oplagt mulighed for unge, der vil møde ligesindede. Interesserede kan tilmelde sig eller stille spørgsmål via e-mail til catjo@nyborg.dk eller telefonisk på 2445 4630.

Lokalt nyt
22 timer siden

Sælungen Luna tager sine første skridt mod at spise selv

På Fjord&Bælt arbejder dyretrænerne lige nu med at lære deres yngre beboer, sælungen Luna, at spise selv. Ifølge en opdatering fra deres Facebook-side er det en lærerig proces fyldt med udfordringer, men Luna er tæt på at mestre det.

Selvom processen ikke er enkel, tager Luna skridtene med entusiasme, og der er håb om snart at nå målet. Fjord&Bælt lover at forsøge igen i morgen, og opfordrer interesserede til at følge med i Lunas udvikling.

Lokalt nyt
22 timer siden

Johannes Larsen Museet udstiller stort værk fra OUH

Johannes Larsen Museet præsenterer stolt en ny midlertidig udstilling med maleriet "Knortegæs ud for Kerteminde," som museet har lånt fra Odense Universitetshospital. Dette markante værk viser Johannes Larsens evne til at forene naturmotiver med dynamiske landskaber, og kan opleves i Johannes Larsen Salen.

Med udstillingen skabes en forbindelse til det nye OUH, som vil få glæde af maleriet, når hospitalet står færdigt. Jeppe Priess Gersbøll, museets kunstfaglige leder, ser udstillingen som en smuk forlængelse af Larsens fugletema, netop som museet også viser værker fra over 60 kunstnere om fugle i kunst.

Opslagstavlen
Sponsoreret
16-10-2025 14:41
Lokalt nyt
16-10-2025 13:20

Ny billedserie af Andresens Købmandsgård på Kerteminde Byarkiv

Kerteminde Byarkiv har netop offentliggjort en spændende billedserie af den historisk betydningsfulde Andresens Købmandsgård, med billeder der strækker sig tilbage til 1989. Dette bygningskompleks, der spænder over flere århundreder, har gennemgået mange ændringer siden opførelsen for over 500 år siden.

Andresens Gård, der inkluderer bygninger fra 1500- og 1600-tallet og arkitektoniske ændringer fra det 19. århundrede, blev istandsat i 2001 og betragtes som en af Kertemindes smukkeste købmandsgårde. Interessede kan dykke ned i denne historie ved at besøge Arkiv.dk for at udforske flere billeder og historier fra byens handelsliv gennem tiden.

Lokalt nyt
16-10-2025 13:20

Natteravnene i Kerteminde modtager gavmilde donationer

Natteravnene i Kerteminde kommune udtrykker stor glæde og taknemmelighed for de nyeste donationer fra lokale virksomheder. Imerco har bidraget med en voksdug, der allerede har fundet sin plads i Ravnestuen, mens Lagersalgfyn og Lagersalgdanmark har doneret en brødkniv og hyggelig belysning.

Disse gaver vil være med til at forbedre atmosfæren og de praktiske faciliteter hos Natteravnene, der værdsætter den lokale støtte.

Lokalt nyt
16-10-2025 13:10

Svømmehallen i Kerteminde genåbner den 20. oktober

Fra mandag den 20. oktober byder Kerteminde sport & fritid igen velkommen til svømning, efter svømmehallen åbner dørene.

For at gøre besøget så smidigt som muligt, har de udarbejdet et overblik, der guider gæster rundt. Ved ankomst anbefales det at medbringe badesandaler og enten en badekåbe eller et håndklæde til turen mellem omklædning og svømmehal.

Kerteminde sport & fritid ser frem til at byde besøgende velkommen tilbage til en ny sæson i svømmehallen.

Lokalt nyt
16-10-2025 13:00

Gratis workshop om virksomheders robusthed i Kerteminde

Erhverv & Turisme i Kerteminde inviterer lokale virksomheder til en gratis workshop den 3. november kl. 14.30. Fokus vil være på at styrke virksomhedens robusthed i en tid præget af geopolitisk uro og hurtige forandringer.

Deltagerne vil få indsigt i praktiske værktøjer til at styrke deres forretning og lære at foretage konkrete justeringer for at opbygge robusthed. Virksomheder kan tilmelde sig arrangementet senest den 29. oktober via den angivne Facebook-side.

Lokalt nyt
16-10-2025 12:55

Elevernes brætspil blev testet før efterårsferien på Kerteminde

Kerteminde Efterskole afsluttede deres innovationsforløb med en spændende brætspilstest, der fandt sted lige inden efterårsferien.

Eleverne fra profilfaget Innovation har arbejdet ihærdigt fra idéfase til færdiggørelse af deres helt egne brætspil og fik ført kreativitet til handling. På skolens Facebook-side, blev afslutningen fejret som en fantastisk kulmination på de læringsrige ugers arbejde.

Det blev en kreativ og engagerende afslutning på projektet, som gav eleverne mulighed for at afprøve deres kreativt udviklede brætspil i fællesskab.