Fjord&Bælt lancerer en unik mulighed for dyrevenner, der ønsker at støtte havets dyr. Ved at adoptere delfinen Eskild kan man bidrage til forsknings- og bevaringsarbejdet.
For 200 kr. får man et flot adoptionsbevis, der kan være en meningsfuld gave eller et minde. Betaling kan nemt ske via MobilePay, og beviset afhentes i Fjord&Bælts reception. Organisationen værdsætter støtten til deres vigtige arbejde.
Hos Kerteminde Bibliotekerne deler skolepraktikant Sebastian sin begejstring for bogen "Dragonotopia" af Jonas Wilmann. Skolepraktikanten fremhæver en flot forside og hans fascination for fantasygenren som årsager til sin anbefaling.
Bogen "Dragonotopia" skildrer en verden, hvor drager har overtaget magten, og en dragekaptajn sendes nordpå for at eliminere de sidste overlevende mennesker. På sin rejse opstår en mistanke om, at dragerne måske er på vej ind i en fælde. Biblioteket opfordrer interesserede til at komme og låne bogen.
Kerteminde Kommune og Kystdirektoratet inviterer lokalbefolkningen til et vigtigt borgermøde om mulighederne for klimasikring af Kerteminde By. Mødet finder sted tirsdag den 6. oktober 2026 fra kl. 17 til 19 i Kerteminde Hallen.
Formålet med mødet er at præsentere de nuværende løsningsscenarier for forskellige delstrækninger langs byen. Deltagerne vil få indsigt i de overordnede muligheder, hensyn og udfordringer, og der vil være lejlighed til at stille spørgsmål.
Klimasikringen er en vigtig opgave for at beskytte byen og bevare dens unikke karakter. Der vil desuden blive afholdt mindre møder i Kerteminde Byskolens festsal den 21. og 22. oktober, som fokuserer på de enkelte delstrækninger. Alle er velkomne til at deltage og bidrage til dialogen.
FOF Østfyn, Kræftens Bekæmpelses lokalforening i Kerteminde og Fjord&Bælt inviterer til en aften om drikkevandets kvalitet og fremtid. Arrangementet byder på oplæg fra Michael Høj Larsen, direktør i Kerteminde Forsyning, der vil dele indsigt i den lokale vandforsyning.
Jürg Schullehner fra Aarhus Universitet vil fokusere på drikkevand og sundhed, hvor han bl.a. diskuterer aktuelle grænseværdier for nitrat. Aftenens debat modereres af Fjord&Bælts direktør, Heiko Buch-Illing.
Interesserede kan tilmelde sig for at få mere viden om en af samfundets vigtigste ressourcer.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Kerteminde HK's herrehold kunne juble, da de i en nervepirrende kamp mod TM Tønder 2 sikrede sig sejren med 29-28.
Kampen blev afgjort på straffekast efter tid, hvor August Lorenzen iskoldt sendte bolden ind og dermed sikrede holdet 2 point. Lorenzen blev fortjent kåret til kampens spiller for sin afgørende indsats.
Denne sejr markerer en vigtig milepæl for Kerteminde HK i den igangværende sæson.
Efterårsferien nærmer sig, og VisitKerteminde inviterer til et væld af aktiviteter og arrangementer, der spænder bredt over kunst, håndværk og hyggelige stunder. Fra den 10. til den 18. oktober kan børn og voksne deltage i kreative workshops som havtryk på tekstiler hos Fjord&Bælt og skulpturformning på Johannes Larsen Museet.
Kulturelle oplevelser er også i fokus. Galleri Havn byder på ferniseringer med kunstnere som Michael Grønlund og Peter Hesk, mens musikelskere kan nyde koncerter hos Lundsgaard Gods. For de historieinteresserede tilbyder Munkebo Kro lokale fortællinger og rundvisninger i forbindelse med deres 200-års jubilæum.
Der er også masser af filmoplevelser i Kerteminde Kino, hvor programmet inkluderer alt fra familiefilm til drama og koncertfilm. For mere information om de mange muligheder, kan man besøge visitkerteminde.dk.
Kerteminde Marina kalder alle fastliggere, foreninger og interesserede til samling den 20. oktober kl. 17.00-18.30. Mødet finder sted i sejlklubbens lokaler på Marinavejen 6 i Kerteminde.
Havnekontoret vil her orientere om den nuværende status og fremtidige planer for marinaen. Deltagerne får også mulighed for at stille spørgsmål og give feedback til havnen.
Ingen tilmelding er nødvendig, så alle opfordres til blot at møde op.
Kerteminde Kommune byder på en bred vifte af aktiviteter i skolernes efterårsferie, som giver både voksne og børn mulighed for at opleve det bedste af lokalområdet. Det spændende program strækker sig fra kreative værksteder til musikoplevelser, og der er noget for enhver smag.
Fra den 10. til 18. oktober kan besøgende blandt andet snitte spyd på Vikingemuseet Ladby, lave æblehoveder på Farvergården eller forme skulpturer på Johannes Larsen Museet. Derudover kan man deltage i navngivningsfest på Munkebo Bibliotek eller nyde musik fra unge talenter på Lundsgaard Gods, som begge er gratis.
Kerteminde Kino viser et varieret filmprogram med alt fra familiefilm til dramatiske thrillers, hvilket fuldender den kulturelle palette. For flere detaljer og tidspunkter kan interesserede besøge visitkerteminde.dk for en fuld oversigt over arrangementerne.
Kølig start, mild eftermiddag.
Fællessang bliver rammen for afslutningen på Kerteminde Dage, når Kerteminde Kirke åbner dørene senere på måneden. Arrangementet, der er et samarbejde mellem Kerteminde-Drigstrup Menighedsråd og Kerteminde Biblioteks Venner, søger at bringe højskoleoplevelsen til byen med fokus på tankevækkende emner og aktuel debat.
Kerteminde Dage har været i gang i oktober, og initiativtagerne ønsker at engagere det lokale samfund i fællesskab og meningsfuld dialog. For yderligere information om programmet, kan interesserede besøge Kerteminde Biblioteks Venners hjemmeside.
På søndag kan besøgende på Kerteminde Minigolf være med til at støtte den lokale avis, Kjerteminde Avis. Den populære minigolfbane har besluttet, at alle indtægter den dag vil gå til avisen, hvilket giver gæsterne mulighed for at kombinere sjov og støtte en god sag.
Arrangementet finder sted fra kl. 11 til 18, og gæster opfordres til at tage venner og familie med for at deltage i en venlig dyst på banerne. Kerteminde Minigolf håber på stort fremmøde og ser frem til at byde både gamle og nye besøgende velkommen.
Natteravnene i Kerteminde Kommune har med stor taknemmelighed modtaget en donation på 5.000 kr. Beløbet blev samlet ind i forbindelse med et motionsløb arrangeret hos Kverneland.
Det er takket være indsatsen fra MTI, Ko-kassen, Maskinklubben, UV-klubben, Svejseklubben og Montageklubben samt engagementet fra alle deltagere, at indsamlingssucces blev mulig.
Den økonomiske støtte bidrager til Natteravnenes arbejde med at skabe tryghed og fællesskab blandt børn og unge i Kerteminde Kommune.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Fjord&Bælt har meldt ud via et opslag på Facebook, at de leder efter statister til et fotoshoot af deres nye omgivelser. De søger specifikt 3-4 voksne i alderen 35-60 år og familier med børn i alderen 3-10 år. Der kræves ikke relation mellem de voksne og børnene.
Interesserede kan deltage i fotograferingen, der finder sted den 20. oktober i Kerteminde. Deltagere bedes sende et billede og kontaktoplysninger til Henriette Ankerstjerne Hermann. Som en gestus for hjælpen tilbydes et årskort til Fjord&Bælt som tak.
I år gentager DH Kerteminde deres årlige juletæsfest, et kærkomment initiativ for personer med fysiske eller psykiske handicap. Arrangementet er planlagt til fordel for lokalsamfundet og byder på julesamvær for dem, der har brug for det.
Festlighederne er gratis at deltage i, men på grund af arrangementets popularitet opfordres interesserede til at tilmelde sig hurtigt. Tilmelding kan ske ved at kontakte Tina via e-mail på dhkerteminde@gmail.com senest den 22. november.