Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Lokalt nyt
3 timer siden

Kerteminde Boldklub søger frivillige til Danish Golf Championship

Kerteminde Boldklub inviterer nu lokale til at blive en del af en festlig golfbegivenhed ved at blive frivillige til Danish Golf Championship på Great Northern. Arrangementet løber fra tirsdag den 11. august til søndag den 16. august 2026, og der er brug for P-vagter til at sikre en smidig afvikling af mesterskabet.

Klubben håber på stor opbakning fra medlemmer, venner og familie, da flere frivillige betyder en større støtte til boldklubben. Interesserede kan se vagtplanen og tilmelde sig gennem klubbens Facebook-side.

Opslagstavlen
Sponsoreret
51 minutter siden
Lokalt nyt
2 timer siden

Ny vandrerute skal forbinde Kerteminde og Fyns Hoved gennem Hindsholms smukke natur

En ny vandrerute skal forbinde Kerteminde og Fyns Hoved gennem Hindsholms naturskønne landskab, med planlagt åbning i juni 2027.

Ny vandrerute skal forbinde Kerteminde og Fyns Hoved gennem Hindsholms smukke natur
Kilde: Kerteminde Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
3 timer siden

Sommersjov for børn startede med kreative aktiviteter i Kerteminde

Turismens Venner Kerteminde har sat Sommersjov for Børn i gang, som blev indledt tirsdag eftermiddag. Børn havde mulighed for at udfolde deres kreativitet ved at male på glas og porcelæn.

Aktiviteterne er planlagt til at fortsætte de næste fem tirsdage, afhængigt af vejret, mellem kl. 13 og 16 frem til den 4. august. Turismens Venner håber på godt sommervejr, så aktiviteterne kan blive en festlig succes for de små deltagere.

Boligmarked
4 timer siden

Tværgade 6 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.

10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Tværgade 6 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Kerteminde - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
4 timer siden

Anchor byder på sommeråbning med musik i Kerteminde

Fra i morgen kan du nyde sommervarmen på Anchor i Kerteminde, hvor der nu er åbent alle dage og aftener. Caféen fejrer sommerens komme med både udvidede åbningstider og musikalske arrangementer.

Allerede i morgen starter musikken kl. 15.00 på marinaen, og der er lagt op til hyggelige stunder med drikke i den varme sommersol. Turismens Venner Kerteminde opfordrer alle til at komme og deltage i de festlige aktiviteter.

Lokalt nyt
4 timer siden

Kerteminde Bibliotekerne anbefaler sommerlæsning med kortformat

Kerteminde Bibliotekerne har på deres Facebook-side præsenteret to romaner under 200 sider, der er ideelle for sommerens læsning. Med en opfordring til at undgå de tunge romaner, tilbyder de i stedet to intense bøger der bringer store følelser og dybe temaer til ferien.

Den første bog, "Jeg hører, hvad du siger" af Katrine Marie Guldager, dykker ned i en parterapeuts kamp mod et upersonligt system, da hendes egen familie kommer under pres.

Den anden anbefaling er "Tro på mig" af Trine Lykke Loughran, som udforsker temaerne tillid og tvivl, når hovedpersonen Mira står over for et livsomvæltende dilemma. Begge bøger lover at give læseren noget at tænke over på en solrig sommerdag.

Lokalt nyt
5 timer siden

Kerteminde Byarkiv på tur med demenscenteret i lokalhistorisk tema

I sidste uge tilbragte Kerteminde Byarkiv en dag med demenscruiseholdet fra Demenscenter Kerteminde på en bustur gennem lokale seværdigheder. Turen førte deltagerne til historisk betydningsfulde steder som Ladby, Kertinge, Kølstrup og Munkebo, hvor historier om fortidens mysterier som Ladbymordet blev delt.

Busturen sluttede på Munkebo Bakke, hvor deltagerne nød kaffe og kage i godt selskab. Her blev der talt om lokalhistorie og landsbyernes udvikling gennem tiden. Kerteminde Byarkiv værdsætter muligheden for at tilbyde disse oplevelser, der rækker ud til borgere med demens i et fællesskabsfyldt og historisk perspektiv.

Lokalt nyt
5 timer siden

Sommerferie-rundvisninger på Johannes Larsen Museet

Johannes Larsen Museet inviterer til unikke rundvisninger henover sommerferien. Besøgende kan hver søndag kl. 11 opleve den historiske villa og værksteder, hvor Johannes og Alhed Larsen boede og arbejdede, og høre om kunstnerlivet på Møllebakken.

Derudover byder museet på rundvisninger i særudstillingen om Christine Swane hver lørdag og søndag samt onsdage fra 1. juli til 9. august kl. 14. Her kan gæster dykke ned i livet og værkerne af denne mangfoldige kunstner.

For dem, der søger en særlig oplevelse, afholdes særrundvisninger med kurator Jeppe Priess Gersbøll den 7. juli og 24. august kl. 14. Alle rundvisninger er gratis ved betalt entré. Museet ser frem til at byde alle velkommen.

Lokalt nyt
5 timer siden

Kerteminde Boldklub siger farvel til herre senior træner

Henrik Madsen, træner for herre senior i Kerteminde Boldklub, har afsluttet samarbejdet med klubben pr. 30. juni 2026. Efter forårssæsonens afslutning har bestyrelsen sammen med Henrik Madsen besluttet, at der er brug for en ny retning i herre senior afdelingen frem mod den nye sæson.

Klubben udtrykker stor taknemmelighed for Henriks engagement og indsats gennem hans tid i klubben og ønsker ham alt det bedste fremover. Beslutningen er offentliggjort af bestyrelsesformand Søren.

Det sker
7 timer siden

Spændende oplevelser i Kerteminde denne weekend

Sæt kryds i kalenderen for denne weekend i Kerteminde og deltag i kreative naturaktiviteter, en historisk filmvisning eller en fascinerende byvandring, der byder på noget for enhver smag og aldersgruppe.

Spændende oplevelser i Kerteminde denne weekend
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Det sker
9 timer siden

Bonavista kirkekoncert: En musikalsk sommeroplevelse i Kerteminde

Fredag den 10. juli 2026 kl. 19.00 inviterer Kerteminde Kirke til en særlig musikoplevelse, når Neighbours & Friends præsenterer deres Bonavista kirkekoncert. Med en koncert fyldt med musik, stemning og sommeratmosfære bliver det en aften, du ikke vil gå glip af.

Bonavista kirkekoncert: En musikalsk sommeroplevelse i Kerteminde
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21 timer siden

Musikalske onsdage på Kerteminde Marina begynder i juli

Fra onsdag den 1. juli inviterer Turismens Venner i Kerteminde til musikalske aftener ved marinaen. Hver onsdag kl. 15:00 kan gæster nyde en række koncerter i smukke maritime omgivelser.

Arrangementet finder sted ved Anchor - Beer, Wine, Dine, og der er gratis adgang til alle koncerterne. I år kan publikum opleve syv forskellige bands, der optræder fra 1. juli til 12. august, herunder No Name, Gislev Byorkester og NetUp. Initiativtagerne har sørget for stoleopstilling, så gæsterne kan sidde komfortabelt og nyde musikken.

Lokalt nyt
23 timer siden

Besøg turistinformationen i Kerteminde sommeren over

VisitKerteminde byder velkommen til sommerens aktiviteter og oplevelser med turistinformationen på Farvergården i Kerteminde. Her kan besøgende få inspiration og svar på spørgsmål om områdets seværdigheder.

Turistinformationen er åben alle hverdage fra kl. 12 til 16 indtil den 21. august 2026. Her tilbydes ikke blot råd og idéer, men også en mulighed for at nyde den historiske bygning, cafeen, butikken og museet på Farvergården.

VisitKerteminde, sammen med Turismens Venner Kerteminde og Erhverv & Turisme i Kerteminde, ser frem til at tage imod de mange sommergæster. For mere information kan man altid kigge på visitkerteminde.dk.

Lokalt nyt
23 timer siden

Kreativ sommeraktivitet på Johannes Larsen Museet: Oliemaling for familier

Johannes Larsen Museet inviterer alle kreative sjæle til sommeraktiviteter i deres grønne museumshave fra 30. juni til 6. august. Her kan hele familien deltage i oliemalingsworkshops under åben himmel, inspireret af naturens farver og omgivelser.

Aktiviteterne finder sted hver tirsdag, onsdag og torsdag mellem kl. 11 og 14, med sidste mulighed for at starte kl. 13. Der er en materialepris på 30 kr. pr. person, og børn og unge under 18 år har gratis adgang. Der kræves ingen tilmelding, så det gælder om at komme først til mølle.

Workshoppen ledes af museets formidlingsinspektør og billedkunstner Gudrun Katrine Heltoft, der står klar til at guide og inspirere deltagere uanset erfaring. Læs mere og udforsk det fulde program på museets hjemmeside.

Lokalt nyt
30-06-2026 13:15

Sidste chance for havevandring i Johannes Larsen Museet i juli

Johannes Larsen Museet inviterer igen på en stemningsfuld havevandring i den historiske have, som finder sted lørdag den 4. juli kl. 11. Dette bliver sommerens sidste mulighed for at opleve haven gennem et guidet forløb, der dykker ned i dens unikke kulturarv.

Vandringen varer 45 minutter og starter ved Vinhuset i haven. Arrangementet er gratis for dem, der allerede har betalt entré til museet. Det er en oplagt mulighed for dem, der ønsker at få et dybere indblik i både historierne og stemningerne, der præger haven.