Plads Til Alle inviterer til en aktivitetsfyldt dag i Munkebo Multipark fredag i anledning af Kristi himmelfartsferien. Arrangementet byder på et væld af gratis sjov for hele familien, startende med et besøg fra Team Rynkeby fra kl. 10 til 12, hvor børn kan nyde en stor hoppeborg. Selvom konceptet er "donér hvad du vil", er ingen børn udelukket fra at deltage.
Senere, fra kl. 12 til 14, får multiparken besøg af skateboardlandsholdet som en del af BUILD Tour. Her vil man kunne opleve spektakulære opvisninger og deltage i lege og konkurrencer med OL-håbene Viktor Solmunde og Oliver Holm. Der er rig mulighed for børn og unge at prøve kræfter med sporten og få signaturer fra de dygtige skatere. Eventuelt overskud fra salg af is og popcorn vil gå til støtte for børn med kritiske sygdomme.
Fredag aften danner SuperBrugsen Kerteminde Stadion rammen om en afgørende kamp i GF Fyn Serien mellem Kerteminde BK og B1913.
Kerteminde BK har haft en lovende sæsonstart med tre sejre og to uafgjorte kampe, men de seneste to opgør har givet nederlag, senest 2-1 mod Næsby.
Gæsterne fra B1913 kommer også med ambitioner om at komme tilbage på sporet efter en uventet hjemmebanenederlag til Marstal/Rise. De havde ellers vundet seks kampe i træk.
Kampen forventes at blive både svær og nervepirrende med masser af lokal opbakning fra tribunerne. Kampen starter fredag den 15. maj kl. 18.30 på SuperBrugsen Kerteminde Stadion.
Kerteminde Kommune inviterer alle interesserede til at få hjælp med den nye Rejsekort-app og bestilling af det fysiske Basiskort. Arrangementet finder sted på Kerteminde Bibliotek den 19. maj fra kl. 10 til 12.
Her vil FynBus’ kundeambassadører være til stede for at assistere og svare på spørgsmål vedrørende flextur og andre FynBus-relaterede emner. Det er en oplagt mulighed for at få styr på rejsekort og transportmuligheder.
VisitKerteminde inviterer til et hyggeligt loppemarked i Sommerbyen, der finder sted lørdag den 16. maj fra kl. 10 til 16 ved Hyrdevej/Hindsholmvej. Her kan lokale og besøgende gå på opdagelse blandt loppefund og små skatte, mens de nyder en afslappet atmosfære.
Besøgende opfordres til at tage en snak med de lokale standholdere, der står klar til at byde velkommen med åbne arme. Når loppemarkedet er afviklet, er der mulighed for at fortsætte ud i det naturskønne Sybergland, der lokker med åbne landskaber og stier perfekte til en forårstur. En dag i Kerteminde byder altså på både shopping, natur og hyggelig stemning.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
I anledning af Kristi Himmelfart meddeler Kerteminde Sport & Fritid, at svømmehallen i Munkebo vil have ændrede åbningstider. Torsdag den 14. maj og fredag den 15. maj er svømmehallen kun åben fra kl. 07.00 til 13.00, og der vil ikke være aftenåbent.
Det er desuden vigtigt for besøgende at notere sig, at fredag den 15. maj er aquafitness aflyst. Kerteminde Sport & Fritid ønsker alle en behagelig Kristi Himmelfart og opfordrer til at nyde fridagene.
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Kerteminde Bibliotekerne sender varme hilsener til alle mødre i anledning af mors dag og opfordrer til at fejre dagen med nærvær og gode historier.
Bibliotekerne fremhæver kærligheden, som kan opleves gennem bøger, og håber på, at dagen vil være fyldt med smil og nærvær.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
I strålende solskin blev udstillingen "Christine Swane. En mangfoldig ener" åbnet på Johannes Larsen Museet i Kerteminde. Mange besøgende havde taget turen til Møllebakken for at deltage i den festlige begivenhed under en blå maj-himmel.
Museets kunstfaglige leder og kurator, Jeppe Priess Gersbøll, indledte ceremonien, hvorefter Christine E. Swane, barnebarn af den berømte kunstner, officielt åbnede udstillingen med en indlevende tale fyldt med både humor og følsomhed. Deltagerne blev derefter budt på en farverig forfriskning, inden de kunne opleve Swanes inspirerende værker.
Udstillingen, der løber frem til 13. september, fortsætter derefter til Nivaagaards Malerisamling og Ribe Kunstmuseum.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kerteminde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
I den kommende uge overtager bælgfrugter og kunstscenen Kerteminde med spændende arrangementer for både de madglade og kunstinteresserede.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Kerteminde.
Så er der nyt fra Munkebo Speedway Club
Så er der nyt fra home Kerteminde-Munkebo
Erhverv & Turisme i Kerteminde deler detaljer om et kommende branchegruppemøde den 9. juni, rettet mod virksomheder inden for byggeri, logistik og ejendomsmægling. Arrangementet organiseres af Nordøstfyns Erhvervsråd og finder sted i Kertemindes Skt. Laurentii Salen.
Mødet vil fokusere på at hjælpe virksomheder med at udnytte støttemuligheder uden besværlige ansøgningsprocesser. We Build Denmark vil dele deres viden og succesfulde eksempler fra branchen. Ud over indsigt i støttemuligheder, vil der også være tid til dialog og networking.
Arrangementet lover let forplejning og en deadline for tilmelding indtil 7. juni.