Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kerteminde

Det sker
2 timer siden

Weekendoplevelser i Kerteminde: Litterære hyggestunder og unik koncert

Leder du efter oplevelser i Kerteminde denne weekend? Der er noget specielt på plakaten for både læseheste og musikentusiaster. Fra litterære møder på biblioteket til en sanselig koncertoplevelse på Lundsgaard Gods.

Weekendoplevelser i Kerteminde: Litterære hyggestunder og unik koncert
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
35 minutter siden

Dorthe Simonsen taler om værtskab på Turismedagen 2025 i Kerteminde

Erhverv & Turisme i Kerteminde inviterer til Turismedagen 2025 den 13. november, hvor Dorthe Simonsen fra UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole vil tale om vigtigheden af autentiske oplevelser for outdoor-turister.

I sit oplæg i Kerteminde Sejlklub vil Dorthe fokusere på, hvordan små værtskabshandlinger kan forbedre gæsteoplevelser. Hun vil tale om betydningen af åbenhed, respekt og individuel forståelse for gæstens behov i underholdningstilbud, såsom tydelig vejledning og lokale tips.

Dagen byder også på indlæg fra prominente talere som Anika Kirsten Krogh fra Nomad Greenland og Henrik Neelmeyer fra Egeskov Slot, blandt andre. Tilmelding til arrangementet er gratis og kan foretages online.

Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Kommunalvalg 2025
Politisk reklame
3 timer siden

Britt Pedersen – Politiker med rødder i fællesskabet

Britt er socialdemokrat, underviser i FOA-regi og bosat i Martofte på Hindsholm. Med fire perioder i lokalpolitik og et langt arbejdsliv i ældreplejen har hun gjort det til sin mission at styrke fællesskaberne – og sikre ordentlige vilkår for dem, der tager sig af andre.

Britt Pedersen – Politiker med rødder i fællesskabet
Lokalt nyt
16 timer siden

Cybersikkerhedskonference i Odense for små og mellemstore virksomheder

Erhvervshus Fyn inviterer til en vigtig konference om cybersikkerhed for små og mellemstore produktionsvirksomheder den 25. november 2025 i Odense. Arrangementet afholdes hos PwC, Munkebjergvænget 1.

Deltagerne får indsigt i trusselsbilledet og konkrete råd til at beskytte både produktionsprocesser og IT-systemer. Eksperter vil dele viden om hackeres praksis samt tilbyde værktøjer til at styrke sikkerheden. Der vil også blive informeret om, hvor virksomheder kan få gratis hjælp og rådgivning.

Tilmeldingsfristen er 11. november, og konferencen er en fælles indsats mellem flere lokale erhvervskontorer og kommuner, herunder Erhverv & Turisme i Kerteminde.

Lokalt nyt
17 timer siden

Frivillige gennemførte fælles øvelse med Beredskab Fyn

Beredskab Fyn har delt nyheder om en vellykket øvelse for deres frivilligeenhed, som blev afholdt med fokus på styrkelse af samarbejdet.

Det blev en dag med læring og spænding, hvor frivillige fra forskellige enheder arbejdede sammen. Beredskab Fyn udtrykker stor taknemmelighed til arrangørerne for en dag fyldt med nye erfaringer og fælles indsats.

Lokalt nyt
18 timer siden

Syngende vælgermøde kombinerer musik og politik på Lundsgaard Gods

Lundsgaard Gods i Kerteminde afholder et unikt vælgermøde, hvor politik og musik smelter sammen. Arrangementet finder sted onsdag den 12. november kl. 19.30–21.00, i samarbejde med en række opstillede partier.

Politikere fra ni partier har valgt sange fra Højskolesangbogen, som de vil præsentere og koble med deres politiske visioner. Pianist Jesper Petersen vil spille undervejs, mens kandidaterne forklarer betydningen af deres sangvalg.

Efter den musikalske del inviteres publikum til at stille spørgsmål, og arrangementet er frit tilgængeligt for alle interesserede. Deltagere opfordres til at medbringe eller låne en Højskolesangbog på stedet.

Alarm112
19 timer siden

Borgere hædret af Fyns Politi

Seneste opdateringer fra Fyns Politi på X: Ni borgere modtog dusør fra Fyns Politi #politi.dk https://t.co/Ju3zCP9O85

Opslagstavlen
Sponsoreret
21 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
22 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
22 timer siden
Lokalt nyt
04-11-2025 10:55

Børnevalget 2025 engagerer unge i Kerteminde

Kerteminde Bibliotekerne samler børn om et særligt initiativ, Børnevalget 2025, hvor de yngste i samfundet kan opleve demokratiets aspekter gennem en sjov og interaktiv måde. Fra den 27. oktober har børnebibliotekerne åbnet deres døre, så børn kan stemme på deres favoritfigurer fra kendte børnebøger.

Projektet giver børnene mulighed for at blive fortrolige med at deltage og afgive stemme i et demokratisk miljø. Særlig begejstring mærkes blandt eleverne fra 5.B på Kerteminde Byskole, der sammen deltog i arrangementet og delte deres oplevelser med KJ Avis sidste fredag.

Lokalt nyt
03-11-2025 18:10

Gratis volley og toast hos Kerteminde Volleyball Klub

Kerteminde Volleyball Klub tilbyder nu børn og unge en gratis mulighed for at prøve volleyball de næste to onsdage i Kerteminde Idrætscenter. Plads Til Alle deler nyheden på Facebook med begejstring for sportens evne til at styrke både kroppens kondition og samarbejdsevner.

Klubbens koncept, "VOLLEY OG TOAST," byder deltagerne på en unik kombination af sport og hygge. Besøgende opfordres til at kigge forbi for en sjov og lærerig oplevelse med volleyball.

Lokalt nyt
03-11-2025 16:55

Johannes Larsen Museet byder på bæredygtig julepynt

Johannes Larsen Museet har på trods af novembermørket allerede pyntet deres butik op med juleartikler. Den bæredygtige julepynt stammer fra OOhh-kollektionen af Lüceck Living og består af genbrugsmaterialer som gamle aviser og restpapir.

Kollektionen byder på ikke bare æstetiske produkter, men også socialt bæredygtige løsninger, idet produkterne håndlaves af kvinder i Sri Lanka. Gennem dette projekt får kvinderne mulighed for at forsørge deres familier.

Museumsbesøgene kan nu tage et bæredygtigt stykke jul med sig hjem direkte fra butikkens hylder.

Lokalt nyt
03-11-2025 16:25

Røde Kors tilbyder julehjælp i Kerteminde og Munkebo

Kerteminde Bibliotekerne informerer om, at Røde Kors Kerteminde-Munkebo igen i år tilbyder julehjælp til dem, der har brug for ekstra støtte i juletiden. Interesserede kan hente ansøgningsskemaer på Kerteminde og Munkebo Bibliotek samt i Munkebo Kulturhus.

Ansøgninger, der kræver en kort begrundelse, skal afleveres senest den 28. november. Dette kan ske via mail eller ved at aflevere skemaet i en kuvert mærket "julehjælp" hos bibliotekerne. Svar på ansøgninger vil blive sendt ud senest den 6. december. For beboere i Langeskov skal julehjælp søges gennem den lokale Røde Kors-afdeling.