Kerteminde Kajak delte en opdatering om deres påsketur, der var planlagt som en tredages kajakekspedition rundt om øen Als. Gruppen havde startet eventyret Skærtorsdag fra Sønderborg Kajakklub, hvor de blev mødt med ideelle vejrforhold.
På trods af en god start, som inkluderede en naturskøn rute under Christian d. Xs bro og langs Sønderborg slot, måtte kajakpadlerne forkorte turen efter dag 2. Uventet stærk modvind og lave temperaturer blev nævnt som årsager til beslutningen om at aflyse den sidste etape.
Gruppen fandt dog glæde i oplevelsen og sluttede turen af ved at få et lift tilbage til startstedet for at hente deres biler. Selvom den fulde runde om Als ikke blev gennemført, var stemningen positiv, og påsken blev fejret på bedste vis.