Fredag aften kan du sætte dig godt til rette i Kerteminde Kino til en spændende filmoplevelse. Se Peter Parker håndtere de udfordringer, der følger med at være Spider-Man i en by, der har glemt ham. Udover den personlige kamp stiger spændingen, da et mystisk mønster af forbrydelser udfolder sig.
Tidspunkt: 31. juli 2026, kl. 19:00
Sted: Kerteminde Kino, Langegade 36, 5300 Kerteminde
Entré: 100 kr
Søndag morgen inviterer Johannes Larsen Museet til en kreativ dag i lerets tegn. Keramiker Helle Fabricius leder workshoppen, hvor du kan lave dine egne fliser inspireret af Christine Swanes kunst. Dagen indledes med en introduktion til Swanes arbejde, efterfulgt af praktisk arbejde i værkstedet. Museet byder på kaffe og te, og der er mulighed for rundvisning i museumsudstillingen.
Tidspunkt: 2. august 2026, kl. 10:17
Sted: Johannes Larsen Museet, Møllebakken 14, 5300 Kerteminde
Entré: 750 kr inkl. materialer, entré og rundvisning
Senere søndag kan du deltage i en guidet byvandring og fordybe dig i Kertemindes historie og charme. Fra gamle facader med historiske forretningsnavne til den nyrenoverede renæssancehavn, vil denne tur give dig et fascinerende indblik i det gamle fiskersamfunds evolution til en moderne kystby.
Tidspunkt: 2. august 2026, kl. 14:00
Sted: Byhistorisk Arkiv, Strandgade 5, 5300 Kerteminde
Entré: 125 kr
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.