UCL-studerende udvikler digitale løsninger for HYDAC i Kerteminde

dato

Omkring 30 studerende fra UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole deltager i et inspirerende projekt i samarbejde med virksomheden HYDAC. De arbejder på at udvikle digitale løsninger på en konkret udfordring stillet af virksomheden, som en del af et initiativ fra Erhverv & Turisme Kerteminde.

Projektet blev skudt i gang med et besøg hos HYDAC den 8. april, hvor de studerende mødte Kasper Toft Sørensen og Rasmus Blom. Gennem projektet skal de studerende udarbejde en eksamensrapport, en Figma-prototype, et designsystem og en klientrapport.

Forløbet afsluttes den 19. maj med en pitch på UCL, hvor de studerende præsenterer deres innovative løsninger. Samarbejdet giver de studerende praksisnær erfaring og tilbyder lokale virksomheder som HYDAC ny inspiration. For mere information kan erhvervskonsulent Anja Svenstrup og erhvervsmedarbejder Mette Lundegaard kontaktes.